Zamknij

Likwidacja kopalń. Górnicy odrzucili projekt rządu i szykują własny

13.01.2021 18:36
 Przewodniczący Śląsko Dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz
fot. PAP/Andrzej Grygiel

Transformacja górnictwa to temat, który podzielił związkowców i rząd. Górnicy odrzucili rządowy projekt umowy społecznej i zapowiedzieli, że przygotują własny.

Kopalnie przestaną działać w 2049 roku. To jedyna pewna kwestia, o której wiemy po spotkaniu związkowców z rządem.

Jak do tego czasu będzie wyglądała transformacja górnictwa? Plan likwidacji kopalń miała przedstawiać umowa społeczna przygotowana przez resort aktywów państwowych. Ta jednak nie została zaakceptowana przez górników.

Górnicy o umowie społecznej: to kpina

Związkowcy odrzucili przedstawiony przez resort aktywów państwowych projekt umowy społecznej dotyczącej transformacji górnictwa – informuje PAP. Górnicy do piątku 15 stycznia mają przygotować własną wersję porozumienia, zaś 25 stycznia wznowią rozmowy z rządem.

Taka umowa ma określić działanie kopalń do kluczowego 2049 roku, a także sposób ich finansowania przez państwo. Związkowcy zapoznali się z propozycją rządu i odrzucili projekt. Szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz zaznaczył po spotkaniu w rozmowie z mediami, że „projekt sygnowany przez rząd, dotyczący umowy społecznej, jest dla całkowicie nie do zaakceptowania”.

Z całym szacunkiem, ale to, co przedstawił rząd, to była kpina ze Śląska i kpina z ewentualnego losu dziesiątek tysięcy ludzi 

Dominik Kolorz

PAP nieoficjalnie podaje, że górnikom zabrakło konkretów w rządowym projekcie. Nie znalazły się w nim m.in. daty zamknięcia poszczególnych kopalń, przez co górnicy obawiali się, że rząd chciał przyśpieszyć proces transformacji górnictwa.

Co na to rządzący? Artur Soboń, pełnomocnik rządu do spraw transformacji spółek energetycznych i górnictwa, zapewnił, że rząd dąży do porozumienia z górnikami.

25 września minionego roku rząd i górnicze związki zawodowe podpisały porozumienie, zgodnie z którym ostatnia kopalnia zakończy produkcję w 2049 r. Do tego czasu górnictwo ma być subsydiowane przez państwo, a na co rząd ma zdobyć zgodę Komisji Europejskiej. 

RadioZET.pl/PAP