Zamknij

Rząd za przeniesieniem pieniędzy z OFE do IKE. Co to oznacza?

02.03.2021 13:28
rząd za likwidacją OFE
fot. RAFAL OLEKSIEWICZ/REPORTER/East News

Pandemia odroczyła proces przekształcania Otwartych Funduszy Emerytalnych w Indywidualne Konta Emerytalne. Polacy niebawem zdecydują, co stanie się z pieniędzmi, które odkładali od lat.

OFE przekształci się docelowo w IKE, czyli Indywidualne Konta Emerytalne. Oszczędzający dotąd w OFE będą mogli wnioskować o przeniesienie środków do ZUS. Jedno jest pewne: stracą na jednym i drugim wariancie.

Rząd 2 marca przyjął projekt ws. automatycznego przeniesienia środków z OFE do IKE. Zgodnie z projektem, od 1 czerwca do 2 sierpnia będzie czas na złożenie deklaracji o przeniesieniu środków z OFE do ZUS.

Likwidacja OFE. Rząd za projektem

Rząd opowiedział się za nowelą dotyczącą przekształcenia OFE. Na czym to będzie polegało? W komunikacie wyjaśniono, że każdy członek OFE będzie miał do wyboru dwa warianty.

Opcją domyślną będzie przeniesienie środków z OFE na indywidualne konto emerytalne (IKE). Alternatywnie – możliwe będzie złożenie deklaracji o przeniesieniu swoich środków w całości do ZUS.

„Rozwiązanie to daje realne prawo wyboru emerytury opartej na dwóch filarach i gwarantuje prywatny charakter oszczędności na IKE, które będą podlegały dziedziczeniu" - wyjaśniono w komunikacie CIR.

Jest jednak haczyk. Na jednym i drugim wariancie Skarb Państwa zarobi, a aktywa gromadzone przez lata przez oszczędzających w OFE skurczą się. Tłumaczymy, z czym wiąże się przeniesienie środków do ZUS i co stanie się z pieniędzmi, jeśli zostaniemy w IKE.

IKE czy ZUS? Dwie niekorzystne propozycje

Środki gromadzone w OFE z automatu zostaną przerzucone do IKE. Docelowo stanie się to 28 sierpnia 2022 roku, ale wcześniej Polacy sami zdecydują, czy nie woleliby gromadzić oszczędności w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Co daje pozostanie w IKE?

Środki tam gromadzone podlegają dziedziczeniu, czego nie oferuje ZUS. W tym wariancie też nie pobiera się podatku dochodowego od wypłat, co „rekompensowane” jest 15 proc. opłatą przekształceniową. Oszczędności Polaków zostaną dwukrotnie skurczone łącznie o 15 proc. aktywów w ciągu dwóch lat. Jak czytamy w projekcie „wysokość opłaty odpowiada poziomowi efektywnej stopy opodatkowania emerytur wypłacanych z FUS i zapewnia równe traktowanie uczestników OFE przenoszących aktywa do IKE oraz ubezpieczonych w ZUS.”

Co zatem daje przeniesienie środków do ZUS? W tym wariancie uciekniemy od opłaty przekształceniowej, ale każdego miesiąca od wypłaty środków pobierany będzie PIT (według skali podatkowej, czyli 17 lub 32 proc.)

Zgodnie z projektem od 1 czerwca do 2 sierpnia przypada termin na złożenie przez uczestnika deklaracji przeniesienia środków do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (opcją domyślną jest automatyczne przeniesienie zgromadzonych w OFE środków na IKE).

RadioZET.pl