Zamknij

Co po likwidacji OFE? Minister funduszy: IKE to najlepsze rozwiązanie

15.01.2020 11:22
IKE czy ZUS? Minister funduszy doradza co wybrać po likwidacji OFE
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polacy gromadzący środki w Otwartych Funduszach Emerytalnych niebawem podejmą decyzję o sposobie dalszego oszczędzania. Minister funduszy i polityki regionalnej tłumaczy, co najbardziej się opłaca.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Likwidacja Otwartych Funduszy Emerytalnych wiąże się z koniecznością przeniesienia przez oszczędzających środków do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub Indywidualnych Kont Emerytalnych.

W parlamencie procedowana jest ustawa dotycząca m.in. daty przekształcenia OFE w IKE. Od 1 czerwca do 1 sierpnia 2020 roku uczestnicy OFE będą mieli czas na decyzję o ewentualnym przekazaniu funduszy z OFE do ZUS i złożenie stosownej deklaracji. Wybór IKE nie wymaga żadnych aktywności – środki zostaną przekazane automatycznie. Zgodnie z projektem ustawy nastąpi to 27 listopada 2020 roku.

Zobacz także

Osoby, które zdecydują się na IKE lub spóźnią się z wnioskami o przeniesienie środków z OFE do ZUS, muszą się liczyć z koniecznością uiszczenia opłaty przekształceniowej.

Minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak mówiła w radiowej Jedynce, opłata przekształceniowa to odpowiednik ekwiwalentu podatku PIT, który należałoby zapłacić w momencie pobierania emerytury. Opłata ma odpowiadać wartości 15 procent aktywów netto OFE. Minister zachęca zatem, by pozostać w IKE.

Chcemy zbudować fundament dla Polaków do tego, by zaczęli oszczędzać na swoje emerytury. Osobiście uważam, że IKE jest najlepszym rozwiązaniem, by oszczędzać dalej na emeryturę. Te środki będą dziedziczone, będzie można dopłacać sobie dodatkowy kapitał 

– wskazała minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak w radiowej Jedynce.

IKE czy ZUS?

Decyzja podjęta przez przyszłych emerytów, którzy oszczędzali w OFE, będzie wiązała się z określonymi skutkami finansowymi w przyszłości. Tym samym warto mieć na uwadze, że choć środki zgromadzone w IKE będą zwolnione z PIT, oszczędzający nie unikną tzw. opłaty przekształceniowej równej 15 procent aktywów.

Zobacz także

Przyszli emeryci nie będą musieli uiszczać opłaty przekształceniowej, jeśli zdecydują się na ZUS. W tym wariancie jednak wypłacane emerytury są opodatkowane podatkiem dochodowym zgodnie ze skalą podatkową. Co więcej, środki zgromadzone z ZUS nie podlegają dziedziczeniu w przypadku śmierci ubezpieczonego.

Zobacz także

RadioZET.pl/Polskie Radio