Zamknij

Miliardy z OFE trafią do IKE. Jest decyzja Sejmu

14.02.2020 08:41
Likwidacja OFE. Sejm zdecydował o transferze środków
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Miliardy zaoszczędzone przez uczestników OFE trafią do IKE. Posłowie podjęli decyzję o transferze środków.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Sejm uchwalił ustawę o przeniesieniu środków z Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE) na Indywidualne Konta Emerytalne (IKE). 154 miliardy złotych, które oszczędzający wpłacili do OFE, trafi teraz do IKE.

Za ustawą głosowało 232 posłów, 219 było przeciw, żaden z posłów się nie wstrzymał. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Zanim ustawa trafiła pod obrady Sejmu, komisja finansów publicznych i polityki społecznej i rodziny pozytywnie zarekomendowały osiem poprawek PiS o „kosmetycznym” charakterze.

- Oddajemy Polakom pieniądze i gwarantujemy, że do nich należą – mówiła po przyjęciu ustawy minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

– To mają być środki odkładane przez ludzi na emeryturę, a nie zasób, do którego rządzący mogą sięgać gdy uznają, że jest taka potrzeba. IKE to bardziej korzystne rozwiązanie dla oszczędzających, dlatego w ustawie wskazaliśmy je jako opcję domyślną. Szczególnie atrakcyjne jest dla młodych osób, które do emerytury mają wiele lat. Bo w dłuższej perspektywie IKE dadzą im więcej pieniędzy. IKE, a właściwie instytucje je prowadzące będą podlegały nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego, a na pięć lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego przez oszczędzającego pieniądze będą inwestowane w coraz bardziej bezpieczne instrumenty finansowe, tak by przyszłego emeryta nie dotknęła żadna strata – dodała.

Zobacz także

Co się stanie ze środkami z OFE?

Oszczędzający w OFE będą mogli zdecydować, czy ich pieniądze trafią do IKE czy do ZUS. Jeśli nie podejmą decyzji, zgromadzone przez nich środki trafia do IKE. Co się bardziej opłaca?

Decyzja podjęta przez przyszłych emerytów, którzy oszczędzali w OFE, będzie wiązała się z określonymi skutkami finansowymi w przyszłości. Tym samym warto mieć na uwadze, że choć środki zgromadzone w IKE będą zwolnione z PIT, oszczędzający nie unikną tzw. opłaty przekształceniowej równej 15 procent aktywów.

Zobacz także

Przyszli emeryci nie będą musieli uiszczać opłaty przekształceniowej, jeśli zdecydują się na ZUS. W tym wariancie jednak wypłacane emerytury są opodatkowane podatkiem dochodowym zgodnie ze skalą podatkową. Co więcej, środki zgromadzone z ZUS nie podlegają dziedziczeniu w przypadku śmierci ubezpieczonego.

RadioZET.pl/PAP