Zamknij

OFE do likwidacji. Podano nowe terminy

16.12.2019 12:27
Likwidacja OFE. Projekt ustawy ze zmianami. Kiedy przekształcenie z OFE i ZUS?
fot. zbigniew kotara/Shutterstock (ilustracyjne)

Są zmiany w terminach dotyczących likwidacji Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE). Polacy otrzymają więcej czasu na zdecydowanie, czy chcą przekazać swoje środki z OFE do ZUS-u lub Indywidualnych Kont Emerytalnych (IKE). Co jeszcze się zmieni?

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej przypomniało w poniedziałkowym komunikacie, że rząd zdecydował, iż ustawa dotyczącej przekształcenia OFE w IKE wejdzie w życie 1 czerwca 2020 roku.

Dlatego doszło do zmiany harmonogramu likwidacji OFE w przyszłym roku. Dotychczas rząd planował, że właściciele kont w OFE będą mieli czas od 1 stycznia do 1 marca 2020 roku na podjęcie decyzji co zrobić ze zgromadzonymi środkami w OFE. 

Zobacz także

Likwidacja OFE. Kiedy?

W przypadku nie podjęcia żadnych działań, pieniądze z kont OFE zostaną przeniesione na IKE. Będzie to jednak wiązało się z 15-procentową opłatą przekształceniową. Do jej zapłaty, w dwóch transzach (w 2020 i 2021 roku), będą zobowiązane specjalistyczne fundusze inwestycyjne otwarte.

Opłaty można uniknąć, wybierając transfer środków do ZUS, gdzie zostaną obłożone podatkiem wyliczanym od konkretnej emerytury.  

Po zmianach Polacy dostaną więcej czasu na podjęcie tej decyzji. Od 1 czerwca do 1 sierpnia 2020 roku uczestnicy OFE będą mieli czas na decyzję o ewentualnym przekazaniu funduszy z OFE do ZUS i złożenie stosownej deklaracji. Jej wzór, w rozporządzeniu, określi minister rodziny pracy i polityki społecznej.

Zobacz także

Likwidacja OFE. Co się stanie z pieniędzmi?

Wybór IKE nie wymaga żadnych aktywności – środki zostaną przekazane automatycznie. Nie wszyscy będą mieli możliwość dokonania wyboru.

Automatycznie do ZUS przekazane zostaną pieniądze zgromadzone w OFE przez osoby, które do 2 października 2021 roku osiągną wiek emerytalny, w przypadku których, z uwagi na tzw. suwak (obecnie obowiązujące systematyczne przekazywanie pieniędzy uczestników OFE do ZUS, rozpoczynające się na 10 lat przed osiągnięciem przez nich wieku emerytalnego), większość środków z OFE została już przekazana do ZUS. 

Zgodnie z projektem ustawy, przeniesienie pieniędzy z OFE na IKE nastąpi do 27 listopada 2020 roku.

"Z tym dniem Powszechne Towarzystwa Emerytalne obecnie prowadzące OFE staną się Towarzystwami Funduszy Inwestycyjnych prowadzącymi specjalistyczne fundusze inwestycyjne otwarte (SFIO), w które przekształcą się dzisiejsze Otwarte Fundusze Emerytalne" - napisano w komunikacie resortu funduszy. 

Zobacz także

Co się stanie z pieniędzmi uzyskanymi z 15-procentowej opłaty przekształceniowej? 

Środki z tej opłaty trafią do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i mogą być przeznaczone wyłącznie na obsługę zobowiązań FUS.

Pierwsza transza środków z tytułu opłaty przekształceniowej zostanie przekazana przez SFIO do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych do dnia 11 grudnia 2020 roku, druga – do dnia 31 października 2021 roku.

Natomiast pieniądze osób, które wybiorą ZUS trafią do Funduszu Rezerwy Demograficznej. W zarządzanie tymi środkami zostanie włączony Polski Fundusz Rozwoju SA.

RadioZET.pl/PAP