Zamknij

Likwidacja OFE. Sejm zajmie się projektem ustawy

17.03.2021 11:47
Likwidacja OFE. Sejm zajmie się projektem ustawy
fot. Piotr Molecki/East News

OFE znowu pod lupą polityków. W środę (17 marca) projektem ustawy zajmą się posłowie. Dotyczy on przeniesienia środków z Otwartych Funduszy Emerytalnych na indywidualne konta IKE lub do ZUS.

Otwarte Fundusze Emerytalne mają zamienić się w Indywidualne Konta Emerytalne. Alternatywą będzie ZUS. Część polityków uważa, że  takie rozwiązania powodują nierówne traktowanie Polaków.

Równolegle, związkowcy przypominają prezydentowi Andrzejowi Dudzie o obietnicy wprowadzenia emerytur stażowych. Głowa państwa jeszcze podczas kampanii wyborczej w 2015 roku złożyła deklarację zmiany przepisów w taki sposób, aby świadczenie emerytalne mogło być wypłacane w efekcie przepracowanych lat, a nie roku urodzenia. Projekt utknął jednak z powodu pandemii w martwym punkcie i prawdopodobnie do wiosny nie zostanie rozpatrzony. Tymczasem politycy pochylą się w środę (17 marca) nad projektem likwidacji OFE.

OFE. Projekt ustawy w Sejmie

Otwarte Fundusze Emerytalne przejdą transformację. Opozycja uważa, że obie proponowane przez rząd opcje są niekorzystne dla oszczędzających.

Od 1 czerwca do 2 sierpnia będzie czas na złożenie deklaracji o przeniesieniu środków z OFE do ZUS. Jeśli ktoś tego nie zrobi, zostanie zastosowana opcja domyślna, czyli przekazanie zebranej kwoty na indywidualne konto emerytalne.

Likwidacja Otwartych Funduszy Emerytalnych

Na początku marca 2021 roku projekt przyjęła Rada Ministrów. Rzecznik rządu Piotr Muller zapowiedział wtedy możliwie szybkie zajęcie się tym tematem przez posłów. Na stronie Sejmu znalazła się informacja, że "projekt dotyczy realizacji założeń przyjętych w Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju i zakłada przebudowę modelu funkcjonowania OFE, które przestaną działać w dotychczasowej formie, a każdy członek OFE będzie miał do wyboru dwa warianty".

W uzasadnieniu czytamy, że rząd zagwarantuje prywatny charakter środków, które zostaną przeniesione z OFE do IKE: "projektodawca wskazuje jednoznacznie, że środki te będą stanowiły prywatną własność oszczędzającego na IKE i ze względu na ich prywatny charakter nie będzie można ich w drodze ustawowej transferować na rzecz budżetu państwa (jedyne dozwolone prawnie transfery środków przeniesionych z OFE na IKE do systemu finansów publicznych będą dotyczyły emerytur branżowych – analogicznie jak jest obecnie w OFE, i to od ubezpieczonego będzie zależało, czy decyduje się na emeryturę w systemie branżowym czy powszechnym)".

Celem rządu jest wprowadzenie ustawy w życie z dniem 1 czerwca 2021 roku.

RadioZET.pl