Zamknij

Likwidacja OFE. Polski Ład namiesza w przepisach

18.05.2021 16:31
Likwidacja OFE. Przez Polski Ład wybór IKE nieopłacalny
fot. Piotr Molecki/East News

Opłata przekształceniowa po likwidacji OFE do zmiany? Polski Ład sporo namieszał w przepisach, a rządzący wpadli w pułapkę, którą sami na siebie zastawili.

  1. Likwidacja OFE. IKE albo ZUS
  2. Emeryci bez podatku. Co z opłatą przekształceniową?

Likwidacja OFE ruszyła. Oszczędzający w ramach likwidowanych stopniowo Otwartych Funduszy Emerytalnych za kilka miesięcy mają zdecydować, gdzie trafią ich oszczędności.

Są dwie opcje, każda z nich niesie za sobą opłaty. IKE, czyli Indywidualne Konta Emerytalne wiążą się z 15 proc. opłatą przekształceniową, zaś oszczędzanie w ZUS – z 17 proc. podatkiem dochodowym. Problem jednak w tym, że PiS w Polskim Ładzie chce zwolnić większość emerytów z podatku, przez co wybór IKE stanie się kompletnie nieopłacalny.

Likwidacja OFE. IKE albo ZUS

Polski Ład, ogłoszony w sobotę 15 maja przez Prawo i Sprawiedliwość, sporo namiesza przy likwidacji OFE. Co do zasady, oszczędzający będą mogli wybrać, gdzie trafią ich pieniądze. Jeśli przyszli emeryci wybiorą ZUS, pieniądze będą im wypłacane wraz z emeryturą, a wypłaty będą pomniejszane o kwotę podatku dochodowego – 17 lub 32 proc. Środki te nie będą dziedziczone, i co do zasady, nie będą własnością prywatną - zasilą Fundusz Rezerwy Demograficznej.

Indywidualne Konta Emerytalne gwarantują z kolei dziedziczenie środków, które zostaną wypłacone po osiągnięciu wieku emerytalnego. Środki te będą własnością prywatną, ale trzeba się będzie nimi podzielić z państwem. W projekcie przewidziano 15 proc. opłatę przekształceniową, która ma być „rekompensatą” za brak podatku. Taka opłata ma sprawić, by ci, którzy wybiorą ZUS, nie czuli się traktowani przez państwo gorzej niż ci, którzy oszczędzają w IKE. A poza tym: dodatkowych środków w budżecie nigdy za wiele. Polski Ład zaprezentowany przez PiS w minioną sobotę (15 maja) namieszał jednak w przepisach.

Emeryci bez podatku. Co z opłatą przekształceniową?

Według założeń Polskiego Ładu,  emeryci pobierający świadczenie w wysokości do 2,5 tys. zł zostaną zwolnieni z podatku PIT. Rząd szacuje, że dzięki tej reformie nawet 2/3 emerytów nie zapłaci daniny. Problem jednak w tym, że po takiej deklaracji przyszli emeryci, którzy zastanawiają się nad tym, czy wybrać IKE czy ZUS, prędzej wybiorą to drugie.

Gdy emerytury, choćby do wyżej wskazanej kwoty, zostaną zwolnione z podatku, obciążanie „dla równowagi” oszczędzających w IKE ekstra opłatą wydaje się nieuzasadnione. Wówczas jedyną przewagą wyboru IKE nad opcją oszczędzania w ZUS pozostanie tylko możliwość dziedziczenia środków. Czy rząd zmieni przepisy, by IKE było równie „atrakcyjną” opcją?
Minister finansów Tadeusz Kościński skomentował doniesienia medialne o obniżce opłaty przekształceniowej z 15 do 10 proc. Jak mówił szef resortu „nie ma żadnej decyzji dotyczącej zmiany poziomu opłaty związanej z przekształceniem OFE”.

Wiceminister finansów Jan Sarnowski potwierdził z kolei, że temat będzie wymagał "pewnej moderacji".

Na pułapkę, którą politycy niejako sami na siebie zastawili, uwagę zwróciła także opozycja:

RadioZET.pl/PAP