Zamknij

IKE czy ZUS? Co wybrać po likwidacji OFE

07.11.2019 14:54
IKE czy ZUS? Co po likwidacji OFE
fot. Shutterstock/ Matej Kastelic (ilustracyjne)

Zakład Ubezpieczeń Społecznych czy Indywidualne Konta Emerytalne? Sprawdzamy, gdzie gromadzić oszczędności po likwidacji Otwartych Funduszy Emerytalnych.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin 

Przyszli emeryci staną przed ważnym wyborem.

Prawie 16 milionów Polaków zaufało OFE, czyli Otwartym Funduszom Emerytalnym. Wczoraj ostatecznie rząd podjął decyzję o likwidacji OFE i przeniesienia środków tam zgromadzonych do IKE, czyli Indywidualnych Kont Emerytalnych. Chodzi o 162 miliardy złotych.

Zobacz także

III filar. Czym są Indywidualne Konta Emerytalne?

IKE to nie nowość. Od lat w polskim systemie emerytalnym fundusze te tworzą tzw. trzeci filar. Zgromadzone tam środki wypłacane w formie emerytury są zwolnione z podatku od zysków kapitałowych.

W razie potrzeby oszczędności z IKE można wypłacić, ale – jeżeli nastąpi to przed 60. rokiem życia – wiąże się to z koniecznością zapłaty 19-procentowego podatku Belki. Ponieważ oszczędności na IKE traktowane są jako prywatne, podlegają one pełnemu dziedziczeniu w razie śmierci oszczędzającego.

Zobacz także

Przyjęta przez rząd ustawa zastrzega jednak, że środki przelane z OFE do IKE nie będą mogły zostać wypłacone przed osiągnięciem przez ubezpieczonego wieku emerytalnego, choć wciąż jednak podlegają dziedziczeniu.

Dlaczego? W uzasadnieniu projektu wyjaśniono, że wynika z faktu, iż środki zgromadzone w OFE pochodzą ze składki emerytalnej i co do zasady mogą zostać wykorzystane wyłącznie w celu zabezpieczenia emerytalnego osoby ubezpieczonej.

I filar, czyli Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Obecnie wysokość emerytury zależy od składek wpłaconych do ZUS. Po osiągnięciu wieku emerytalnego, czyli 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, zakład wypłaca świadczenie. Przejście na emeryturę po osiągnięciu wieku emerytalnego jest wyborem, a nie koniecznością.

Zobacz także

Zgodnie z projektem, dotychczasowy członek OFE, przyszły emeryt, będzie mógł zdecydować, że nie chce, aby jego oszczędności z OFE z automatu trafiły na IKE. Będzie mógł je skierować właśnie do ZUS.

Decyzję w tej sprawie będzie można podjąć od 1 stycznia 2020 r. do 28 lutego 2020 roku a transfer środków do IKE nastąpi 1 lipca przyszłego roku.

- powiedział rzecznik prasowy resortu inwestycji i rozwoju Stanisław Krakowski.

OFE czy ZUS? Skutki finansowe

Decyzja podjęta przez przyszłych emerytów, którzy oszczędzali w OFE, będzie wiązała się z określonymi skutkami finansowymi w przyszłości.

Tym samym warto mieć na uwadze, że choć środki zgromadzone w IKE będą zwolnione z PIT, oszczędzający nie unikną tzw. opłaty przekształceniowej równej 15 proc. Zdaniem autorów projektu ma być ona substytutem podatku dochodowego pobieranego od emerytur wypłacanych przez ZUS.

Zobacz także

Przyszli emeryci nie będą musieli uiszczać opłaty przekształceniowej, jeśli zdecydują się na ZUS. W tym wariancie jednak wypłacane emerytury są opodatkowane podatkiem dochodowym zgodnie ze skalą podatkową. Co więcej, środki zgromadzone z ZUS nie podlegają dziedziczeniu w przypadku śmierci ubezpieczonego.

RadioZET.pl/PAP