Zamknij

Likwidacja OFE. Przeciętna emerytura wynosi ponad 200 złotych

08.11.2019 08:11
Likwidacja OFE 2019. ZUS czy IKE? Przeciętne świadczenie wynosi ponad 200 złotych
fot. vivooo/Shutterstock (ilustracyjne)

Średnia emerytura kapitałowa wypłacana ze środków Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE) wynosi ponad 200 złotych miesięcznie – podał „Fakt”. Świadczenie otrzymują głównie kobiety. Co się stanie z tymi pieniędzmi po likwidacji OFE?

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

OFE, zgodnie z projektem ustawy przyjętym w środę przez rząd, ma zostać zlikwidowane w przyszłym roku. Ponad 15 mln Polaków posiadających na kontach OFE około 162 mld zł ma zdecydować, czy chcą te środki przetransferować do ZUS, czy na Indywidualne Konta Emerytalne (IKE). 

Od transferu tych pieniędzy ma zostać pobrana tzw. opłata przekształceniowa w wysokości 15 proc. środków z kont OFE.

Zobacz także

OFE. Jaka emerytura? 

Reforma emerytalna, która wprowadzała OFE, miała miejsce w 1999 roku podczas rządów Jerzego Buzka. Wówczas obiecywano duże zyski dla pracowników przez inwestowanie środków zgromadzonych na kontach funduszy emerytalnych.

Jednak po 20 latach emeryci mogą liczyć na niskie świadczenia z OFE – podał dziennik „Fakt”.

Jak przypomniała gazeta, obecnie emerytura z OFE wypłacana jest po ukończeniu 60. roku życia osobom mającym prawo do świadczenia z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). W rezultacie świadczenia z OFE otrzymują głównie kobiety jako emerytura kapitałowa do czasu ukończenia 65. roku życia. 

Zobacz także

Natomiast mężczyźni na pieniądze z OFE muszą poczekać do momentu ukończenia 65. roku życia, kiedy świadczenie jest dołączane do emerytury powszechnej.

Jak wynika z danych ZUS, obecnie okresowe emerytury kapitałowe otrzymuje 329 tysięcy kobiet. Z kolei przeciętna wysokość świadczenia z OFE wynosi... 221,71 zł miesięcznie.

Decyzja o likwidacji OFE spowoduje, że nowe emerytki nie będą już otrzymywać świadczeń kapitałowych, a kobiety obecnie otrzymujące te pieniądze muszą się liczyć z wygaszaniem tych wypłat. 

Zobacz także

Likwidacja OFE. Zasady

Ustawa na temat reformy OFE ma wejść w życie 1 stycznia 2020 roku.

Transfer środków z Otwartych Funduszy Emerytalnych na Indywidualne Konta Emerytalne dokona się 1 lipca 2020 roku – zapowiedział Jerzy Kwieciński, minister finansów, inwestycji i rozwoju.

Z kolei w okresie od stycznia do marca przyszłego roku posiadacze kont OFE mają czas na zdecydowanie, czy zgromadzone pieniądze trafią do IKE, czy tylko do ZUS-u.

Zobacz także

RadioZET.pl/Fakt