Zamknij

Likwidacja OFE. Co z pieniędzmi? Minister podał terminy

07.11.2019 09:07
Likwidacja OFE 2019. Co z pieniędzmi? Transfer środków zaplanowano na 1 lipca 2020 roku
fot. PAP/Paweł Supernak

Po tym, jak rząd przyjął projekt ustawy, politycy zdradzają kolejne szczegóły likwidacji Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE). Transfer zgromadzonych środków na Indywidualne Konta Emerytalne (IKE) dokona się 1 lipca 2020 roku – zapowiedział Jerzy Kwieciński, minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

OFE, na których zgromadzonych jest około 162 mld zł, mają zostać zlikwidowane. Dla posiadaczy kont OFE kluczowy będzie początek przyszłego roku.  

Likwidacja OFE. Kiedy decyzja?

Jeżeli ktoś chce, żeby pieniądze (zgromadzone w OFE – przyp. red.) poszły nie do IKE, tylko trafiły do I filara, a ma taki wybór, to będzie musiał złożyć deklarację za pośrednictwem swojego operatora.

Jerzy Kwieciński, minister finansów

Będzie mógł to zrobić – jak zaznaczył – od 1 stycznia do 1 marca przyszłego roku.

Zobacz także

Kwieciński dodał, że jeżeli tego nie uczynimy, to pieniądze z OFE trafią domyślnie na nasze nowe konto w IKE, o czym zostaniemy poinformowani. Wskazał, że jest to decyzja nieodwołana. „To operacja jednorazowa. Tak mamy to zapisane w ustawie” – mówił minister finansów.

Jak zaznaczył, „sam transfer z OFE do IKE dokona się 1 lipca”. Pieniądze w IKE będą mogły być dziedziczone. 

Jeśli ktoś umrze, to te środki nie przepadną, tylko będą podlegały dziedziczeniu.

Jerzy Kwieciński, minister finansów

Wyjaśnił, że po osiągnięciu wieku emerytalnego dana osoba albo będzie mogła „rozłożyć sobie te środki, mieć je wypłacane w czasie, albo w całości wybrać”. „Zachowujemy te zasady, które obowiązują w tej chwili w stosunku do IKE” – mówił Kwieciński.

Zobacz także

Likwidacja OFE. Co z pieniędzmi?

Kwieciński wskazał, że przyjęty w środę przez rząd projekt ustawy o OFE dotyczy prawie 16 mln Polaków, a kwota, która ma być przekazana na ich konta, to 162 mld zł.

Jest to budowa nowego systemu emerytalnego, jak mówił, na który docelowo będzie składała się emerytura z ZUS, oszczędności z Pracowniczych Planów Kapitałowych lub Pracowniczych Programów Emerytalnych, a także z prywatnej części kapitałowej, czyli właśnie z nowych IKE.

Minister zwrócił uwagę, że środki zgromadzone na działających obecnie Indywidualnych Kontach Emerytalnych czy Indywidualnych Kontach Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) są stosunkowo niewielkie, a zarejestrowanych w nich jest niespełna 1 mln Polaków.

Kwieciński poinformował, że projektowana ustawa wejdzie w życie w styczniu 2020 roku.

Jak podano w komunikacie po posiedzeniu rządu, po zmianach OFE zostaną przekształcone tak, aby system emerytalny w najbliższych latach był oparty na filarach, na które będą składać się: Indywidualne Konta Emerytalne (IKE) – nowe, dobrowolne, prywatne i kapitałowe; Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS); Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK); Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE).

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP