Zamknij

Likwidacja 500 plus? Jasna deklaracja Donalda Tuska

05.07.2021 13:28
Tusk o świadczeniu 500 plus
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER/East News

Donald Tusk wrócił do krajowej polityki. Platforma Obywatelska pod nowym przywództwem liczy na zwycięstwo w wyborach i przedstawia swoją wizję dalszego funkcjonowania programu 500 plus.

500 plus od 2016 roku zasila portfele Polaków. Choć trudno mówić o wpływie tego świadczenia na poprawę wskaźników demograficznych, to nie ulega wątpliwości fakt, że przyczyniło się ono do poprawy sytuacji materialnej rodzin.

Czy Platforma Obywatelska pod przewodnictwem Donalda Tuska w razie wygranych wyborów zdecydowałaby się na likwidację kosztownego świadczenia? Każdego roku ze wspólnej kasy ucieka na ten cel 40 mld złotych.

500 plus do zmiany? Tusk o przyszłości świadczenia

Donald Tusk wrócił do krajowej polityki i w minioną sobotę (3 lipca 2021 roku) przedstawił strategię, której realizacja miałaby doprowadzić PO do zwycięstwa w wyborach. Lider opozycji odpowiedział też na pytanie dotyczące przyszłości 500 plus.

Nikt nikomu nie zabierze 500 plus. To, co dała poprzednia władza, zostanie utrzymane. To jest nie do odebrania. Koniec kropka. Temat jest zamknięty 

Donald Tusk

Wszystko zatem wskazuje na to, że program 500 plus na dobre wpisał się w politykę gospodarczą kraju, a każda władza, która zdecydowałaby się na cięcia w tym zakresie, narazi się na spadek poparcia społeczeństwa. Politycy chcą zatem utrzymać program, ale zwracają uwagę, że wartość świadczenia spada za sprawą inflacji i niezbędna jest waloryzacja

Nie trzeba było długo czekać na reakcję przeciwników na słowa Donalda Tuska. Politycy PiS zastanawiają się nad wiarygodnością deklaracji lidera PO, a przychylna im telewizja TVP Info przypomniała, że stanowisko opozycji nie zawsze było spójne.

„Socjalne eldorado”, czyli zwrot w Platformie Obywatelskiej

Przeszło dwa lata temu ówczesny ekonomista z PO Andrzej Rzońca w wywiadzie dla Dziennika Gazety Prawnej mówił o potrzebie zmiany zasad dotyczących programu 500 plus. Jak mówił, „socjalne eldorado” powinno zmienić się w „eldorado dla aktywnych”

- 500 plus nie powinno być z automatu wypłacane w rodzinach, w których porzuca się pracę. Taka polityka jest zgubna dla tych rodzin i głęboko niesprawiedliwa wobec pozostałych, które ciężko pracują na wydatki państwa – argumentował polityk.

Rzońca postulował wówczas, by krąg beneficjentów świadczenia ograniczyć do osób pracujących lub poszukujących pracy. TVP Info nie przepuściło okazji, by zapytać nowego lidera PO o słowa byłego doradcy partii.

– Prof. Rzońca nie jest moim doradcą – odpowiedział Donald Tusk.

RadioZET.pl/PAP/TVP Info