Zamknij

Lidl w Polsce oferuje droższe zabawki, niż w Niemczech

20.11.2019 18:01
Lidl. Drewniane zabawki tańsze w Niemczech niż w Polsce
fot. Aljona83/Wikimedia Commons/CC BY-SA 3.0 (ilustracyjne)

Te same produkty, ale inna cena w różnych krajach. Oferowane w marketach Lidla drewniane zabawki w niemieckich sklepach sieci są tańsze niż w Polsce. Różnica wynosi nawet 35 złotych.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Jak podał portal Dlahandlu.pl, sprawa dotyczy oferowany od 14 listopada w marketach Lidla serii zabawek drewnianych. Okazało się, że część z nich taniej można kupić w niemieckich sklepach sieci niż w Polsce.

Na przykład kuchnia do zabawy marki Playtive Junior w Lidlu w Polsce jest oferowana w cenie 249 złotych. Ten sam produkt w niemieckich Lidlach jest dostępny za 49,99 euro (w przeliczeniu 214,45 zł). To aż 34,55 zł różnicy.

Zobacz także

Natomiast koszyk do zabawy marki Playtive Junior nad Wisłą kosztuje 22,99 zł a za Odrą 21,40 zł (1,59 zł różnicy). Drewniana kolejka tej samej marki w polskim Lidlu to wydatek 88 zł, a w niemieckim 85,75 zł (2,25 zł różnicy).

Kolejny przykład to zabawka Sklep i teatr 2 w 1 lub grill na kółkach w Polsce kosztuje 149 zł, a u naszych zachodnich sąsiadów 107,20 zł (41,8 zł różnicy). Z kolei drewniany sklep dla dzieci Playtive w Lidlu w Polsce kosztuje 199 zł, w Niemczech 180 zł (19 zł różnicy).

Zobacz także

Skąd te różnice? Zdaniem portalu winne mogą być rożne stawki podatku VAT w Polsce i Niemczech. 

- Znaczna część produktów z wspomnianej oferty zabawek wypada korzystniej cenowo niż na rynku niemieckim. Przykładem może być drewniany domek dla lalek, który w ofercie Lidla w Niemczech jest w cenie 49,99 euro (w przeliczeniu około 215 złotych), dodając koszty dostawy, daje łączną cenę 235,69 złotych - podkreśliła Aleksandra Robaszkiewicz z Lidl Polska.

Na cenę wymienionych w artykule produktów wpływają także koszty transportu i magazynowania. W przypadku sprowadzenia artykułów do Polski są one wyższe w stosunku do Niemiec. Co istotne, z zagranicy sprowadzamy tylko te produkty, których nie jesteśmy w stanie nabyć w Polsce, na przykład z braku możliwości wyprodukowania lub zakupu danego towaru w odpowiedniej ilości w Polsce. Ponad 70 procent obrotu firmy Lidl Polska stanowią produkty od polskich dostawców

Aleksandra Robaszkiewicz

Warto pamiętać, że płaca minimalna w Niemczech w lipcu tego roku wynosiła 1557 euro czyli 6 679 zł. Dla porównania w Polsce - 523 euro czyli 2 243 zł.

W tym przypadku ogromne znaczenie ma efekt skali – na rynku niemieckim działa ponad 3000 sklepów Lidl, w Polsce natomiast blisko 700. Lidl Niemcy, dzięki składaniu większych od Lidl Polska zamówień u producentów, może jeszcze częściej organizować atrakcyjne cenowo promocje produktowe

Aleksandra Robaszkiewicz

Zobacz także

RadioZET.pl/Dlahandlu.pl