Zamknij

Lidl wprowadzi tarczę antyinflacyjną. 2000 produktów tańsze o VAT

14.01.2022 20:58
klient przy kasie w Lidlu
fot. Marek BAZAK/East News

Lidl „odda” klientom VAT, obniżając ceny artykułów – taką deklarację złożyła sieć handlowa, zapowiadając wdrożenie tarczy antyinflacyjnej 2.0. Zakłada ona obniżenie stawki podatku od wartości dodanej na produkty żywnościowe z 5 procent do 0 procent.

Tarcza antyinflacyjna od 1 lutego 2022 roku obniży stawki VAT na żywność i paliwa. Fiskus przejdzie na dietę na 6 miesięcy, rząd nie wyklucza jednak przedłużenia rozwiązania, jeśli inflacja będzie dalej wysoka. Eksperci wskazują, że jest to bardzo możliwe, a przywrócenie wyższych stawek VAT może wywindować tempo wzrostu cen nawet powyżej 10 procent.

Nie wszystkie sklepy będzie stać na to, żeby obniżyć ceny żywności dla klientów po wprowadzeniu tarczy: koszty działania dla wielu przedsiębiorstw wzrosną nawet o 20 procent, co będzie musiało znaleźć odzwierciedlenie w cennikach. Lidlowi wyższe ceny za prąd elektryczny i gaz oraz Polski Ład jednak niestraszne. Sklep zapowiedział, że z obniżkami pójdzie na całość.

Lidl obniży ceny o VAT. Potanieje ponad 2000 produktów

Wprowadzenie tarczy antyinflacyjnej 2.0 sprawi, że gospodarstwa domowe oszczędzą w ciągu miesiąca około 45 zł na zakupach – zadeklarował premier Morawiecki. Lidl zdaje się zgadzać z tą prognozą: według sieci, jej klienci wydadzą w czasie obniżonego VAT nawet kilkaset złotych mniej na zakupy.

Lidl nawet nie próbuje wymienić wszystkich produktów, które staną się tańsze. Mniej trzeba będzie zapłacić między innymi za masło, mleko, śmietanę, pieczywo, jabłka, marchew czy ziemniaki. Niektóre z obniżek są całkiem zaskakujące.

Obniżką podatku objęte będą również takie produkty jak m.in. ziemia ogrodnicza, nawozy czy środki ochrony roślin. Oznacza to, że w kieszeniach klientów zostanie więcej, ponieważ Lidl Polska „odda” klientom VAT, obniżając ceny artykułów. Z uwagi na podstawową działalność Lidla, obniżka będzie dotyczyć co najmniej 2000 artykułów.

Lidl

Z raportu „Koszyk Zakupowy” przygotowanego przez ASM Sales Force Agency w grudniu 2021 oku wynika, że Lidl bardzo skutecznie walczył z inflacją - rok do roku ceny w sieci handlowej obniżyły się o 5,13 procent, podczas gdy inflacja wyniosła 8,6 procent.

Tańsze zakupy zaczną się 1 lutego 2022, wraz ze wdrożeniem tarczy antyinflacyjnej 2.0.

RadioZET.pl/Lidl