Zamknij

Lidl otworzy wszystkie sklepy w niedziele. Poluzował sobie zakaz handlu

26.10.2021 15:12
informacja o otwieraniu sklepu Lidla w niedziele
fot. Michał Tomaszkiewicz, RadioZET.pl

Niedzielne zakupy na dobre wróciły do zwyczajów Polaków. Sklepy, także w dni objęte zakazem handlu, otwierają już niemal wszystkie sieci handlowe. Lidl zamierza zapraszać na zakupy przez siedem dni w tygodniu we wszystkich swoich obiektach.

Zakaz handlu w niedziele nie będzie już – przynajmniej do wejścia w życie zaostrzonych przepisów – powstrzymywał Lidla przed pozostawaniem otwartym we wszystkie dni tygodnia. Klienci chcący zrobić zakupy w niedzielę będą mogli walić do sklepów sieci jak w dym. Nie odbiją się od żadnych drzwi.

Lidl zakończył bowiem uruchamianie Punktów Obsługi Paczek DHL w każdym ze swoich 787 sklepów. Wszystkie obiekty zyskały tym samym miano placówki pocztowej i zyskały odporność na obowiązujący zakaz handlu w niedziele.

Lidl: wszystkie sklepy będą otwarte w niedziele. Umowa z DHL

Lidl zdecydował się na wyłączenie swoich sklepów spod zakazu handlu w niedziele w sierpniu 2021 roku, gdy podpisał umowę z DHL na przyjmowanie i wydawanie paczek w swoich obiektach. Była to odpowiedź na działania konkurencji, przede wszystkim Biedronki, która dzięki umowie z Pocztą Polską zaczęła otwierać po cichu sklepy także siódmego dnia tygodnia.

Do grona sieci wykorzystujących wyjątek przewidziany dla placówek pocztowych dołączył także między innymi Kaufland, Auchan czy Carrefour. Spotkało się to z ostrą reakcją obozu rządzącego, który przeforsował zaostrzenie prawa. Poprzez wprowadzenie zapisu o konieczności generowania minimum 40 procent przychodów ze sprzedaży usług pocztowych sklepy nie będą mogły już z tego wyjątku korzystać.

Stanie się tak jednak dopiero po tym, jak nowe przepisy wejdą w życie. Do tego czasu odpowiednio przygotowane sieci handlowe mogą działać, jakby zakazu handlu nie było.

Z informacji podanych przez serwis wiadomoscihandlowe.pl wynika, że DHL ma przeprowadzić akcję informacyjną o współpracy z Lidlem i pojawieniu się nowych Punktów Odbioru Paczek.

Dotychczasowa polityka Lidla zakładała otwieranie w niedziele niehandlowe sklepów, które znajdują się w bliskości konkurencyjnych sieci także korzystających z wyjątku przewidzianego dla placówek pocztowych.

RadioZET.pl/next.gazeta.pl/wiadomoscihandlowe.pl