Zamknij

Lidl będzie otwarty w niedziele niehandlowe

27.08.2021 16:21
sklep Lidl
fot. Karolina Adamska/East News

We wrześniu 2021 roku w Polsce skończy się nieformalnie zakaz handlu w niedziele. Otwieranie placówek także w dni niehandlowe zapowiedziały niemal wszystkie duże sieci sklepów. Decyzję w tej sprawie, jako „jednak z ostatnich sieci”, podjął także Lidl.

Zakaz handlu w niedziele, mimo że obowiązuje już od lat, wciąż dzieli polskie społeczeństwo. Przeciwników takiego rozwiązania jest więcej, niż zwolenników, rządzący zamiast złagodzenia przepisów zapowiadają ich zaostrzenie.

Wszystko przez to, że zakaz stał się właściwie teoretyczny. W jego obchodzeniu pomagają nawet spółki kontrolowane przez Skarb Państwa: Poczta Polska i Orlen. Dzięki nim sklepy stają się placówkami pocztowymi, umożliwiając odbieranie i nadawanie przesyłek, przez co są wyjęte spod zakazu działalności. We wrześniu 2021 roku trudno będzie znaleźć sieć, która z tego sposobu nie będzie aktywnie korzystać.

Lidl będzie otwarty w niedziele niehandlowe. Zakupy w części sklepów sieci

Przez długi czas w niedziele na zakupy zapraszały tylko małe sklepy oraz prowadzone przez franczyzobiorców Żabki. Duże sieci handlowe postanowiły walczyć z zakazem handlu w inny sposób: organizując promocje w piątki i soboty i na te właśnie dni przenosząc ciężar robienia zakupów.

W ukryciu trwały jednak przygotowania do potencjalnej wojny z konkurentami, którzy chcieliby zacząć omijać zakaz i zacząć otwierać się także w niedziele. Sieci zaczęły podpisywać umowy na świadczenie usług pocztowych. Nie decydowały się jednak na skonsumowanie prawa do ignorowania zakazu handlu, trzymając je w odwodzie.

Gdy informacje o przekształcaniu sklepów w placówki handlowe zaczęły wydawać giganci, tacy jak Biedronka, Lidl czy Kaufland, napięcie między konkurentami zaczęło rosnąć. Dziś już wiadomo: wojna wybuchnie we wrześniu 2021 roku. Sklepy w niedziele otworzy w tym miesiąc Kaufland i Carrefour, identyczną decyzję podjął także Lidl. Przekazała ją Aleksandra Robaszkiewicz, Head of Corporate Communications and CSR w Lidl Polska.

Jako jedna z ostatnich sieci postanowiliśmy otworzyć część naszych sklepów w niedziele, aby najlepiej odpowiadać na potrzeby naszych klientów. Do decyzji o otwarciu części placówek zostaliśmy zmuszeni w wyniku działań innych uczestników rynku. Ta zmiana poprzedzona była długotrwałymi wnikliwymi analizami wielu uwarunkowań takich jak działania konkurentów oraz prośby i oczekiwania konsumentów. Wierzymy, że to rozwiązanie wpłynie pozytywnie na komfort naszych klientów, którzy dopytywali o możliwość dokonywania zakupów w niedziele niehandlowe jak również o usługi pocztowe.

Aleksandra Robaszkiewicz

Lidl podkreślił, że jego sklepy będą otwarte tylko „w lokalizacjach w których inne sieci handlowe również prowadzą działalność we wszystkie dni tygodnia”. Podjęcie decyzji o omijaniu zakazu handlu w niedziele zostało podjęte po dokładnym przeanalizowaniu uwarunkowań prawnych.

Pierwszą niedzielą, podczas której duże sieci sklepów będą ignorować zakaz handlu w niedziele, będzie 5 września 2021 roku.

RadioZET.pl/Lidl