Zamknij

Licytacje nieruchomości online. Będzie można kupić mieszkanie kliknięciem myszki

29.11.2021 08:47
Licytacje nieruchomości online. Będzie można kupić mieszkanie kliknięciem myszki
fot. Marek BAZAK/East News

Weszła w życie nowa możliwość zakupu mieszkania. Tym razem można to zrobić nawet bez wychodzenia z domu - wystarczy komputer. E-licytacje komornicze to nowość na polskim rynku nieruchomości.

Mieszkanie z e-licytacji to nowy pomysł na zakup nieruchomości. Do tej pory można było brać w nich udział stawiając się fizycznie na licytacji. Nowe przepisy przewidują, że sprzedaż lokalu w drodze licytacji elektronicznej odbywa się na wniosek wierzyciela i jest przeprowadzana za pośrednictwem systemu teleinformatycznego.

Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta poinformował, że „egzekucja komornicza w Polsce będzie ultranowoczesna, jedna z najbardziej nowoczesnych na świecie”. Proces będzie odbywał się na portalu e-licytacje.komornik.pl.

Mieszkanie z e-licytacji. Nowy sposób na zakup nieruchomości

Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało, że elektroniczne licytacje komornicze cieszą się dużym zainteresowaniem.

Obecnie możemy elektronicznie licytować 247 ruchomości i 46 nieruchomości. Są wśród nich domy, mieszkania, działki czy budynki gospodarcze. Zachęcam wierzycieli, by korzystali z tego systemu

Sebastian Kaleta, wiceminister sprawiedliwości

Pierwszym krokiem do wzięcia udziału w przetargu elektronicznym jest utworzenie indywidualnego konta w systemie teleinformatycznym. Ogłoszenie o sprzedaży nieruchomości zamieszcza się na stronie internetowej Krajowej Rady Komorniczej (elicytacje.komornik.pl) minimum dwa tygodnie przed terminem licytacji. Przetarg odbywa się wyłącznie na wniosek wierzyciela. W przypadku prowadzenia egzekucji przez kilku wierzycieli jest prowadzony na wniosek jednego z nich.

W opisie licytowanej nieruchomości nie ma danych właściciela, ale dodane są zdjęcia, opis i lokalizacja. W licytacji można wziąć udział po zalogowaniu na indywidualne konto w systemie. Przetarg trwa przez tydzień. Jego termin wyznaczany jest w taki sposób, aby rozpoczęcie i zakończenie przypadało pomiędzy godziną 9-14 w dni robocze. Nieruchomość trafia w ręce osoby, która w trakcie przetargu zgłosiła najwyższą kwotę.

RadioZET.pl/PAP