Zamknij

Licencja na żebranie w szwedzkim mieście. „Wiele osób myśli, że zwariowaliśmy”

28.08.2019 12:37
Licencja na żebranie została prowadzona w szwedzkim mieście Eskilstuna
fot. Followtheflow/Shutterstock (ilustracyjne)

Szwedzkie miasto Eskilstuna wprowadziło nowy pomysł na walkę z bezdomnością. Lokalne władze wprowadziły licencję na żebranie w centrum miasta. Jej posiadacze muszą odprowadzić opłatę od datków zebranych od przechodniów. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Jak podała telewizja TVN24BiS, licencja na żebranie w mieście Eskilstuna — około 90 km na zachód od szwedzkiej stolicy Sztokholmu — kosztuje 250 koron (w przeliczeniu około 100 złotych). We wniosku trzeba podać numer dowodu osobistego.  

Po jej wykupieniu przez trzy miesiące bezdomny może żebrać w centrum miasta. Jeśli ktoś będzie to robił bez licencji, musi liczyć się z grzywną w wysokości 4 tys. koron (około 1600 zł). 

Zobacz także

Wiele osób myśli, że zwariowaliśmy, ale nie robimy tego, bo chcemy zakazać ubóstwa. Robimy to, bo żaden człowiek nie powinien żyć w ten sposób – tłumaczył Jimmy Jansson, komisarz miejski w Eskilstunie, cytowany przez TVN24BiS.

Żebracy, którzy się zarejestrują, mogą liczyć na pomoc miejskich instytucji.

– Część z tych ludzi nie skończyła żadnej szkoły. Trudno im znaleźć pracę. Uczymy ich na przykład, jak napisać CV – wskazała Therese Lekander, szefowa fundacji Crossroads.

Zobacz także

Profesor Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, komentowała, że osoby bezdomne mogą się odnaleźć na rynku pracy. 

Jeżeli mógłby pracować, to przy dobrych rozwiązaniach systemowych jest możliwość włączenia takiego człowieka do normalnego cyklu gospodarczego – mówiła na antenie TVN24BiS.

W niektórych szwedzkich gminach obowiązuje całkowity zakaz żebrania, a w innych trwa dyskusja nad wprowadzeniem takich przepisów. 

Z kolei według polskich przepisów, uchwalonych w 1971 roku, żebractwo znajduje się w kodeksie wykroczeń. Ten czyn jest maksymalnie ograniczony karą ograniczenia wolności, grzywny do tysiąca pięciuset złotych albo karze nagany. Dodatkowe kary mogą spotkać natarczywych żebraków i oszustów.

Zobacz także

RadioZET.pl/TVN24BiS.pl