Zamknij

Jest propozycja wprowadzenia licencji na sprzedaż papierosów

05.09.2019 14:58
Licencja na sprzedaż papierosów. Jest propozycja Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego
fot. LUKASZ OSTALSKI/REPORTER/East News (ilustracyjne)

Nawet 273 mln zł do Funduszu Zdrowia Publicznego może przynieść wprowadzenie obowiązkowych licencji na sprzedaż papierosów i innych wyrobów tytoniowych. Taki pomysł zaproponował Grzegorz Juszczyk, szef Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego (NIZP) podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Jak podał portal Wiadomościhandlowe.pl, zdaniem Juszczyka system licencji miałby działać jak w przypadku alkoholu. Na jego sprzedaż punkty handlowe muszą uzyskać odpowiednią koncesję. 

Dodał, że opłaty licencyjne na sprzedaż papierosów i tytoniu obowiązują w wielu krajach, jak Kanada, Stany Zjednoczone, Australia, Francja, Finlandia czy Węgry.

Zobacz także

Z prognoz NIZP wynika, że po wprowadzeniu licencji do kasy Funduszu Zdrowia Publicznego rocznie mogłoby wpływać nawet 273 mln zł. To szacunek przy założeniu opłaty licencyjnej w wysokości 2100 zł, płaconej przez 130 tys. punktów sprzedaży.

Z kolei przy założeniu opłaty 525 zł wnoszonej przez około 100 tys. punktów handlowych wpływy wynosiłyby 53 mln zł.

Zobacz także

Ponadto Juszczyk powołał się na ubiegłoroczne badania NIZP oraz CBOS. Aż 25-26 proc. ankietowanych  dorosłych Polaków zadeklarowało palenie wyrobów tytoniowych. Częściej robią to mężczyźni (31 proc.) niż kobiety (21 proc.).

Polacy palący tytoń tracą z tego powodu aż 17 proc. życia w zdrowiu, podczas gdy w Europie Zachodniej współczynnik ten wynosi 13 proc. – podał portal.

Zobacz także

RadioZET.pl/Wiadomościhandlowe.pl