Zamknij

Kryptowaluta Facebooka pod znakiem zapytania. G7 protestuje

18.10.2019 19:16
Libra. Kryptowaluta Facebooka pod znakiem zapytania
fot. Shutterstock/Poring Studio (ilustracyjne)

Szeroka dystrybucja stabilnych tokenów może zagrozić światowemu systemowi monetarnemu i stabilności finansowej- oceniają państwa G7.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Chodzi o specjalną kryptowalutę stworzoną przez Facebooka. Libra – tak miałaby się nazywać – miałaby stanowić środek płatniczy m.in. dla krajów rozwijających się, gdzie tradycyjne waluty bywają niestabilne – tłumaczy Business Insider. Użytkownicy mogliby posługiwać się nią w Messengerze czy w WhatsAppie, a konsumenci korzystający z kryptowaluty mają otrzymywać dodatkowe bonusy. Plan miałby wejść w życie w 2020 roku, jednak państwa G7 są sceptyczne.

Zobacz także

Stabilne tokeny cyfrowe (stablecoins) o zasięgu globalnym nie powinny pojawiać się na rynku do czasu przeanalizowania związanego z nimi ryzyka i stworzenia regulacji prawnych, bo mogłoby to destabilizować światowy ład finansowy - oceniły państwa G7.

Specjalna grupa robocza złożona z przedstawicieli G7 w raporcie przedłożonym ministrom finansów największych gospodarek świata pisze o potencjalnych skutkach wprowadzenia tej kryptowaluty.

Zobacz także

G7 obawia się, że Libra może wpłynąć na obniżenie skuteczności ponadnarodowych działań na rzecz walki z procederem prania brudnych pieniędzy oraz finansowaniem terroryzmu, a także przyczynić się do wzrostu problemów z zakresu cyberbezpieczeństwa, prywatności oraz podatków.

G7 uważa, że żaden globalny projekt stabilnego tokena nie powinien rozpocząć swojego działania, dopóki nie zostaną rozwiązane problemy prawne, regulacyjne i nadzorcze oraz towarzyszące im ryzyko

Mimo krytyki, zwolennicy wprowadzenia kryptowaluty, w tym firmy deklarujące uczestnictwo w jej rozwoju zamierzają kontynuować prace.

Zobacz także

Sprawą zainteresowała się też Komisja Europejska, która bada zagrożenia wynikające z ewentualnego wprowadzenia tej kryptowaluty na rynek. Chodzi przede wszystkim o to, w jaki sposób Libra może wpłynąć na ograniczenie konkurencji na rynku systemów płatności oraz jak będą wykorzystywane dane użytkowników tej kryptowaluty.

 

RadioZET.pl/PAP/Business Insider