Zamknij

Myjnia samochodowa i reklama. Nowe inwestycje w ramach Lex Covid

19.10.2020 09:55
Absurdalne inwetsycje w ramach lex covid
fot. HTWE/shutterstock (ilustracyjne)

14 inwestycji w ramach tak zwanej "ustawy Covidowej" powstaje w Trójmieście, ustaliło Radio ZET. To nie tylko projekty medyczne i budynki docelowo przeznaczone na kwarantannę, ale też na przykład... myjnia samochodowa albo reklama.

Inwestorzy korzystają z przepisu mówiącego o tym, że pozwolenie na budowę nie jest dziś potrzebne, jeżeli oświadczy się że inwestycja ma na celu przeciwdziałanie Covid-19.

W jaki sposób reklama ma przeciwdziałać pandemii? Według ustaleń reportera Radia ZET firma, która wpadła na taki pomysł, napisała w swoim oświadczeniu że reklama w Gdańsku Wrzeszczu ma poprawić nadszarpniętą przez pandemię „kondycję finansową spółki i właścicieli budynku”.

Lex Covid. Oto pomysły na biznes w Trójmieście 

W dzielnicy Zabornia na podstawie tego samego przepisu powstaje myjnia samoobsługowa, a w Gdyni paczkomat. Ten ostatni jest jednak inicjatywą urzędu miasta – mieszkańcy mogą tam składać i odbierać dokumenty, by nie musieć stać w niepożądanych podczas epidemii kolejkach.

Zobacz także

Przepis nazywany "lex Covid" wykorzystała też między innymi gdańska kancelaria adwokacka (chcąca zmienić sposób użytkowania lokalu na biuro), Stowarzyszenie Kupców „Polanki” (chcą oni zabezpieczyć swoje targowisko w Gdańsku Oliwie) i pewien gdynianin, który chce zamienić biuro na gabinety stomatologiczne.

Są też inwestycje przeznaczone pod kwarantannę – dwa budynki w Gdańsku Świbnie, kolejne dwa przy ulicy Firoga, budynek socjalny przy siedzibie firmy Dr. Oetker i wydzielenie 22 mieszkań z 10 istniejących w budynku mieszkalno-usługowym przy ulicy Świętojańskiej w Gdyni. Do tej pory zgłoszono tylko dwie inwestycje typowo medyczne – obie przy ulicy Powstania Styczniowego w Gdyni. Chodzi o mobilną pracownię tomografu komputerowego oraz zbiornik na ciekły tlen medyczny. Powstaną one przy Uniwersyteckim Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej.

Zobacz także

Łącznie w Gdańsku zgłoszono 9 takich inwestycji. W Gdyni jest ich pięć. Ani jeden taki projekt nie powstaje w tej chwili w Sopocie.

W ramach „lex Covid” pojawiło się już kilka kontrowersyjnych inwestycji. Najgłośniejszą było osiedle w Lesie Bemowskim w Warszawie, którego budowę ostatecznie wstrzymał nadzór budowlany. Kilkanaście domków letniskowych powstaje też w Mechelinkach nad Zatoką Pucka. Tu sprawą już zainteresował się prokurator. W samym Krakowie zgłoszono aż 77 inwestycji bazujących na ustawie o przeciwdziałaniu Covid-19.

RadioZET.pl