Zamknij

Lewiatan otworzył pierwszy sklep samoobsługowy

04.02.2020 12:45
Lewiatan otworzył sklep samoobsługowy w Krakowie
fot. Lewiatan/mat. prasowe

Lewiatan dołączył do sieci handlowych, które rozpoczęły sprzedaż w sklepach bez kasjerów. Pierwszą taką placówkę z franczyzobiorcami otwarto w Krakowie. Czy to skuteczna odpowiedź na zaostrzony zakaz handlu? 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Lewiatan, jedna z największych sieci handlowych w Polsce, liczby obecnie ponad 3200 sklepów. Najnowszy z nich otwarty w Krakowie znacznie odbiega od pozostałych. Dlaczego?

Przy alei 29 Listopada powstał automatyczny sklep Lewiatan, który jest otwarty 24 godziny na dobę i przez 7 dni w tygodni. 

Zobacz także

Mięso i nabiał z automatu

Maszyna o powierzchni 3,4 na 1,2 metra, która stoi na zewnątrz stacjonarnego Lewiatana, jest w stanie pomieścić do 200 produktów z różnych kategorii. W tym nabiału, mięsa, słodyczy, pieczywa czy napojów. Urządzenie posiada regulowany system chłodzenia, dzięki czemu jest przystosowana do przechowywania jaj czy produktów mlecznych.

O dostępność towarów w całodobowym sklepie dbają pracownicy sklepu stacjonarnego Lewiatan, przy którym działa urządzenie. Automat wyposażony jest także do przygotowywania ciepłych napojów: kawy, herbaty i czekolady.

Nowy koncept sklepu z zewnątrz przypomina automat na różne produkty, które w mniejszych wersjach można spotkać w wielu budynkach i instytucjach.

Zobacz także

- Wierzymy, że samoobsługowy sklep, który od stycznia działa w Krakowie, będzie inspiracją dla innych naszych franczyzobiorców. Zachęci ich do wykorzystania tego rozwiązania w swoim sklepie, ale też do zgłaszania własnych pomysłów. Zainteresowanie sklepem samoobsługowym jest spore i planowane jest wdrożenie go w kolejnych placówkach sieci - podkreślił Kazimierz Mars, Wiceprezes Zarządu Lewiatan Małopolska.

Zapewnił, że produkty, które łatwo uszkodzić, jak na przykład jajka czy produkty w szklanych opakowaniach, również bezpieczne trafiają do rąk klientów.

Coraz więcej sklepów bez kasjera

W ten sposób Lewiatan dołączył do sieci handlowych, które rozwijają koncept bezobsługowych sklepów otwartych przez całą dobę.

Prace nad nimi przyspieszyły w obliczu ograniczenia handlu w niedziele, który od początku 2020 roku obowiązuje w pełnym zakresie (tylko w siedem niedziel w ciągu roku są otwarte wszystkie sklepy).

Swoje koncepty autonomicznych placówek pokazał m.in. Carrefour czy Take&Go. W przypadku tego ostatniego doszło w ubiegłym miesiącu do nietypowej sytuacji. 

Klient sklepu Take&Go przy ul. Półwiejskiej w Poznaniu nie mógł się z niego wydostać. Powód? Rozładował mu się smartfon z aplikacją, która umożliwia dostanie się do wnętrza autonomicznego sklepu, jak i jego opuszczenie. Mężczyznę udało się wyciągnąć ze sklepu dopiero dzięki kobiecie, która użyła swojego smartfona.  

Zobacz także

RadioZET.pl/mat. prasowe