Zamknij

Były wiceminister finansów pokieruje bankiem Pekao

22.04.2020 06:36
Leszek Skiba. Kim jest. Nowy prezes banku Pekao
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/East News

Rada Nadzorcza Pekao powołała byłego wiceministra finansów Leszka Skibę na prezesa banku. Warunkiem jest uzyskanie zgody Komisji Nadzoru Finansowego.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

"21 kwietnia 2020 r. Rada Nadzorcza banku, po ocenie odpowiedniości, powołała, z dniem 22 kwietnia 2020 r., pana Leszka Skibę, dotychczasowego wiceprezesa zarządu banku, na funkcję prezesa zarządu banku bieżącej wspólnej kadencji, pod warunkiem uzyskania zgody Komisji Nadzoru Finansowego oraz z chwilą uzyskania takiej zgody" - poinformował bank w komunikacie w nocy z wtorku na środę.

Bank w komunikacie poinformował, że dotychczasowy prezes Pekao Marek Lusztyn, we wtorek "w uzgodnieniu z radą nadzorczą banku, złożył rezygnację z funkcji prezesa zarządu banku". Zaznaczono przy tym, że Lusztyn "nie zrezygnował z członkostwa w zarządzie banku".

Zobacz także

- Rezygnacja nie zawierała przyczyny jej złożenia. Jednocześnie rada nadzorcza banku, po ocenie odpowiedniości, powierzyła panu Markowi Lusztynowi funkcję wiceprezesa zarządu banku oraz, pod warunkiem uzyskania zgody Komisji Nadzoru Finansowego oraz z chwilą uzyskania takiej zgody, powierzyła panu Markowi Lusztynowi funkcję wiceprezesa zarządu banku nadzorującego zarządzanie ryzykiem istotnym w działalności banku - czytamy w komunikacie.

Leszek Skiba już 14 kwietnia został powołany na wiceprezesa banku Pekao. Wcześniej do 2015 roku do 2020 roku pełnił on funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów, gdzie odpowiadał za nadzór nad polityką makroekonomiczną oraz nad legislacją w obszarze podatkowym w latach 2016-2017 i wsparcie legislacji dotyczącej rynków finansowych i kapitałowych. Od marca 2019 roku do kwietnia 2020 roku pełnił funkcję przewodniczącego Rady Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

Zobacz także

Kim jest Leszek Skiba?

Leszek Skiba jest absolwentem Szkoły Głównej Handlowej na kierunku międzynarodowe stosunki gospodarcze i polityczne. Naukę ukończył w  2002 roku. Następnie był pracownikiem naukowy w Wyższej Szkole Biznesu – National Louis University w Holandii. Od 2009 roku do listopada 2015 roku był zatrudniony w Narodowym Banku Polskim. Od 2009 roku współpracuje z Instytutem Sobieskiego jako ekspert, następnie członek zarządu, a od 2013 roku przewodniczący Rady Instytutu.

Zobacz także

Leszek Skiba wraz z byłym wiceministrem Słaboszowski przestali pracować w resorcie 15 kwietnia 2020 roku.

Dziękuję ministrom Skibie i Słaboszowskiemu za dotychczasową pracę na rzecz Ministerstwa Finansów  i Krajowej Administracji Skarbowej. Życzę wielu sukcesów na nowej drodze zawodowej. Ich zastępcom gratuluję. Nowe zadania wiążą się z wieloma wyzwaniami, ale też, o czym jestem przekonany, przyniosą dużo satysfakcji z pracy na rzecz finansów publicznych 

– mówił szef MF Tadeusz Kościński

RadioZET.pl/PAP/MF