Zamknij

Leszek Balcerowicz w Gościu Radia ZET komentuje rządy PiS-u

28.09.2020 10:57
Leszek Balcerowicz w Gościu Radia ZET: PiS wystawia rachunek pracującym Polakom
fot. Karol Makurat/REPORTER/East News (ilustracyjne)

- Bonanza się skończyła i PiS wystawia rachunek pracującym Polakom - podkreślił Leszek Balcerowicz, były minister finansów i twórca planu transformacji gospodarczej, w Gościu Radia ZET.

Leszek Balcerowicz, twórca planu transformacji gospodarczej z początków lat 90. ubiegłego stulecia, w Gościu Radia ZET komentował ekonomiczne decyzje rządu Mateusza Morawieckiego. Jego zdaniem rezultatem polityki gospodarczej PiS będzie "wystawianie rachunku Polsce pracującej".

- Przejedli (PiS - przyp. red.) poprzednie dobre czasy, rozdali pieniądze, obniżyli wiek emerytalny – precyzował Leszek Balcerowicz. Ocenił, że „to, co robią w tej chwili pisowcy, to jest igranie z ogniem”. - Jeżeli będą utrzymywać partyjno-państwową ingerencję w gospodarce, to najważniejsze czynniki, od których zależy rozwój (prywatne inwestycje, innowacje - przyp. red.) będą słabe – komentuje szef Forum Obywatelskiego Rozwoju (FOR).

Balcerowicz: bonanza się skończyła

Gość Radia ZET ocenił, że Prawo i Sprawiedliwość miało w 2015 roku „niebywały fart”. - W 2015 roku nastąpiło ożywienie w Unii Europejskiej, podwoił się napływ Ukraińców do Polski i gospodarka rzeczywiście przyspieszyła. Spowodowało to, że wiele osób w naturalny sposób uznało, że oni dobrze rządzą – wskazał Leszek Balcerowicz.

Zobacz także

- Tak się zdarzyło, że jak ktoś odrywa kraj od socjalizmu, czyli dyktatury, od monopolu własności państwowej, to na ogół krytyka jest ze strony populistycznej – odpowiada, pytany o to, jak znosi krytykę. Zdaniem Balcerowicza, „w Polsce mamy wielu fanów prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki choć oni nie wiedzą, że są fanami Łukaszenki”. - Wszyscy, którzy najważniejszą zmianę ustrojową – przekształcenie firm państwowych w prywatne – postrzegają jako wyprzedaż, są fanami Łukaszenki – komentuje Gość Radia ZET.

Posłuchaj podcastu

Jaka jest Polska 2020 roku? - Jestem zdecydowanym przeciwnikiem regresu ustrojowego, jaki wprowadza w życie Kaczyński z PiS-em i jego przybudówkami – mówił były wicepremier. 

Zobacz także

Jego zdaniem najgorszym przewinieniem wobec przyszłości Polaków jest obniżenie wieku emerytalnego. - To co roku kosztuje 18 mld (złotych - przyp. red.). Teraz widzimy, jak bonanza się skończyła i PiS wystawia rachunek pracującym Polakom, mamy kolejne podwyżki podatków i niesłychany wzrost długu publicznego – komentował były minister finansów. 

RadioZET.pl