Zamknij

Leo Express wjeżdża na polskie tory. Nowy przewoźnik kolejowy

10.12.2019 18:14
Leo Express. Pociągi czeskiego przewoźnika będą jeździć po polskich torach?
fot. Denis Belitsky/Shutterstock (ilustracyjne)

Na polskich torach pojawi się nowy przewoźnik. O pozwolenie na komercyjne kursowanie po naszym kraju stara się czeska firma Leo Express - podał "Puls Biznesu".

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Czeska firma Leo Express, która realizowała już przejazdy kolejowe z Krakowa i Katowic do Pragi, właśnie złożyła wniosek do Urzędu Transportu Kolejowego (UTK) o tzw. otwarty dostęp do świadczenia usług na linii Kraków - Warszawa.

"PB" poinformował równocześnie, że czeski RegioJet zwrócił się natomiast do UTK o udostępnienie linii z miejscowości Mościska do Pragi.

Złożyliśmy wniosek o przyznanie dostępu na linię między Krakowem a Warszawą. Ale nic nie stoi na przeszkodzie by połączyć ją z dotychczasową linią Praga - Kraków. Data rozpoczęcia kursowania zależy od szybkości wydania decyzji, która powinna zostać wydana w przeciągu jednego roku - komentował Juraj Andrejka, dyrektor zarządzający Leo Express w Polsce, cytowany w informacji prasowej.

Zobacz także

Dziennik zaznaczył, że Leo Express już ma natomiast zezwolenie na trasę z Pragi do Medyki i może rozpocząć kursowanie jeszcze w tym miesiącu. - Czekamy jeszcze także na otwarty dostęp do linii z Terespola przez Warszawę do Pragi oraz z Wrocławia do stolicy Czech - powiedział Andrejka w rozmowie z "PB".

Gazeta wskazywała, że RegioJet chciałby ruszyć po polskich torach od 14 czerwca przyszłego roku.

Zobacz także

Co to jest Leo Express?

To prywatna czeska firma transportowa, która rozpoczęła działalność w 2012 roku.

Pierwsze pociągi pojawiły się na torach Republiki Czeskiej i na Słowacji już w pierwszym roku działalności firmy, a od 2018 roku również w Polsce. Jako przewoźnik obsługuje również rozległą sieć połączeń autobusowych i minibusów w Republice Czeskiej, na Słowacji, w Polsce, Austrii, Niemczech, na Ukrainie i na Węgrzech. 

Założycielem firmy jest Leoš Novotný, a głównym dyrektorem jest Peter Köhler. 

RadioZET.pl/Puls Biznesu