Zamknij

Lentilky przestaną być produkowane w Czechach

12.10.2020 18:37
Lentilky przestaną być produkowane w Czechach
fot. D. Pimborough/Shutterstock (ilustracyjne)

Lentilky, kultowe czeskie słodycze, po 110 latach przestaną być produkowane u naszych południowych sąsiadów. Cukierki mają powstawać teraz w Niemczech - podało Czeskie Radio.

Lentilky, tęczowe cukierki czekoladowe pokryte słodką warstwą, to jedne z najbardziej rozpoznawalnych czeskich produktów. Nestlé, obecny właściciel marki, ogłosił przeniesienie produkcji do Niemiec od wiosny przyszłego roku.

- Ujednolicamy recepturę Lentilky i Smarties (międzynarodowa odmiana czeskich cukierków - przyp. red.), co oznacza, że w Lentilkach będzie mniej cukru, a więcej czekolady - powiedział Vratislav Janda, dyrektor ds. korporacyjnych Nestlé w Czechach, w rozmowie z miejscowym radiem.

Lentilky nie będą produkowane w Czechach

Zdaniem Jandy decyzja została podjęta na podstawie testów konsumenckich. Produkcja cukierków ma zostać przeniesiona do Hamburga, ponieważ w Czechach m.in. nie ma możliwości wytwarzania papierowych opakowań do słodyczy.

Zobacz także

Czeskie Radio przypomniało, że tradycja Lentilków sięga aż 1907 roku, kiedy w mieście Holešov na wschodzie Czech firma Kneisl rozpoczęła produkcję kolorowych cukierków. Od tego momentu słodycze trafiły na rynek m.in. ówczesnej Czechosłowacji, Węgier, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Holandii jako Lentilky pod marką Sfinx lub Orion. Od 1992 roku ich właścicielem jest szwajcarski koncern Nestlé.

Do Lentilek łudząco podobne są Smarties (zwane również czekoladowymi fasolkami), które są produkowane od 1937 roku w Wielkie Brytanii. Obie marki cukierków obecnie należą do Nestlé. Koncern zapewnił, że zmiana miejsca produkcji słodyczy nie wpłynie na wzrost ich ceny.

Zobacz także

To nie pierwszy raz, kiedy produkcja czeskich słodyczy zostaje wyprowadzona poza granice kraju. Czeskie Radio przypomniało decyzję koncernu Mondelēz, która sprowadziła produkcję biszkoptów Opavia do Polski pięć lat temu.

RadioZET.pl/Český rozhlas