Zamknij

Leki za mniej niż 5 złotych? Projekt trafił do Sejmu

29.04.2021 17:37
leki za 5 zł
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER/East News

W aptece za leki na receptę nie zapłacimy więcej niż 5 złotych? Lewica złożyła w Sejmie projekt, który ma gwarantować maksymalne stawki za medykamenty.

Leki nie droższe niż 5,88 zł? To propozycja Lewicy, która trafiła już do Sejmu.

Posłowie chcą rozszerzyć listę leków refundowanych i odciążyć kieszenie Polaków. Co dokładnie zapisano w projekcie?

 Leki za 5 zł? Projekt trafił do Sejmu

„Od momentu przyjęcia tej ustawy opakowanie leków będzie bezpłatne lub też maksymalnie będzie kosztować 5,88 zł. Koniec z wyborem, przed którym najczęściej stają seniorzy: kupić leki czy jedzenie?” – pisze Lewica.

Złożony w Sejmie projekt zakłada, że leki będą darmowe lub ich stawka maksymalna będzie odgórnie określona i wyniesie 5,88 zł. Dodatkowo pierwszy w roku zakup sprzętu medycznego (pompa insulinowa, pielucho-majtki) będzie realizowany za odpłatnością ryczałtową. Ponadto ustawa Lewicy zakłada rozszerzenie grup, które są uprawnione do bezpłatnych leków o zasłużonych honorowych dawców krwi i przeszczepów, żołnierzy, inwalidów wojennych i wojskowych.

7,3 mld zł – tyle wynoszą długi polskich seniorów, polskich emerytów. 8 procent z nich odchodzi sprzed okienka w aptece z kwitkiem. Dlaczego tak się dzieje? Nie stać ich zwyczajnie na wykupienie leków 

Marek Rutka, Lewica

Lewica zaznaczyła, że obywatele Danii, Niemiec czy Wielkiej Brytanii płacą zryczałtowaną wartość za leki na receptę. - Powinniśmy brać przykład z wysoko rozwiniętych krajów, w których nie tylko po gospodarsku patrzy się na budżet, ale przede wszystkim patrzy na skuteczności terapii leczenia - podkreślał poseł Lewicy.

Marcelina Zawisza mówiła podczas konferencji, że taka zmiana wymagać będzie zwiększenia budżetu na refundację z 17 do 22 proc. z NFZ.

RadioZET.pl/PAP