Zamknij

Leki za darmo. Seniorzy otrzymają bezpłatne farmaceutyki

22.07.2021 10:16
Leki za darmo. Seniorzy otrzymają bezpłatne farmaceutyki
fot. Jakub Kaminski/East News

Większa liczba seniorów otrzyma bezpłatne lekarstwa. Będzie to możliwe, gdy wejdzie w życie nowy projekt ustawy. Rozszerza on grono osób uprawnionych do otrzymywania darmowych medykamentów.

Leki to dla wielu seniorów duży koszt, który muszą regularnie ponosić ze skromnej emerytury lub renty. Jak temu zaradzić? Senator Krzysztof Kwiatkowski przygotował projekt ustawy, który zakłada rozszerzenie programu darmowych leków. Miałyby na nim skorzystać osoby po 70 roku życia. Obecnie bezpłatne farmaceutyki otrzymają 75-latkowie.

W kwietniu także pojawił się pomysł finansowego wsparcia seniorów, którzy znaczną część swojego miesięcznego dochodu przeznaczają na leczenie. Wówczas pisaliśmy o pomyśle lewicy, która złożyła w Sejmie projekt, dzięki któremu starsze pokolenia otrzymywałyby w aptece leki bezpłatnie lub płaciły za nie maksymalnie 5,88 zł. 

Leki za darmo. Seniorzy otrzymają bezpłatne farmaceutyki

Senator Krzysztof Kwiatkowski zapewnił, że projekt ustawy jest już na finiszu i po kilku poprawkach ma trafić do Senatu. Do tej pory nie pojawił się żaden głos sprzeciwu, a treść dokumentu była analizowana przez kilka senackich komisji.

Apeluję do wszystkich senatorów i posłów o przyjęcie ustawy. Cieszę się, że na komisji senackiej nie było głosu przeciw. To dobry prognostyk przed głosowaniami w Senacie i Sejmie

Krzysztof Kwiatkowski, senator

Krzysztof Kwiatkowski dodał, że polscy seniorzy mają jeden z najbardziej ograniczonych systemów wsparcia w zakresie bezpłatnych leków. Nazwał tę sytuację „dramatyczną”, ponieważ przeciętny emeryt - mężczyzna nie dożyje do limitu bezpłatnych leków, bo średnia wieku mężczyzn w Polsce to 74 lata.

RadioZET.pl/SuperExpress