Zamknij

Leki za darmo dla seniorów. Uprawnione także młodsze roczniki

25.10.2021 12:46
Leki za darmo dla seniorów. Uprawnione także młodsze roczniki
fot. EAST NEWS

Wsparciem finansowym dla seniorów ma być program bezpłatnych leków. Do tej pory obejmował on osoby po 75. roku życia. Teraz zostanie rozszerzony również o młodsze roczniki. W praktyce oznacza to, że również osoby, które urodziły się 5 lat później będą miały prawo do skorzystania z programu.

Leki to często duży wydatek dla polskich seniorów. Wielu z nich nie stać na wykupywanie wszystkich recept. Już w kwietniu 2021 roku pisaliśmy o pomyśle, aby w aptece za leki na receptę seniorzy nie płacili więcej niż 5 złotych. Lewica złożyła wówczas w Sejmie projekt, który miał gwarantować maksymalne stawki za medykamenty.
 

Z kolei Krzysztof Kwiatkowski powiedział w wakacje, że polscy seniorzy mają jeden z najbardziej ograniczonych systemów wsparcia w zakresie bezpłatnych leków. Nazwał tę sytuację „dramatyczną”, ponieważ przeciętny emeryt - mężczyzna nie dożyje do limitu bezpłatnych leków, bo średnia wieku mężczyzn w Polsce to 74 lata.

Obniżenie wieku uprawnionych do pobierania bezpłatnych leków

Z informacji opublikowanych przez "Super Express" wynika, że program bezpłatnych leków dla osób po 75. roku życia zostanie rozszerzony o osoby 70 plus. Czytamy, że senacki projekt ustawy, która ma na to pozwolić, nie ma raczej szans na przyjęcie, ale Ministerstwo Zdrowia nie wyklucza przygotowania własnej ustawy.

Jakie zastrzeżenia do senackiego projektu ma Ministerstwo Zdrowia? Okazuje się, że nie określono w nim sposobu sfinansowania programu. Resort postanowił przeanalizować, gdzie znaleźć potrzebne fundusze. Jeśli znajdzie je w budżecie, przygotuje własny projekt ustawy o lekach 70 plus, ale „nie wiadomo tylko, kiedy to nastąpi".

Ministerstwo chce przyznać darmowe leki młodszym seniorom, ale ogłosi to, jako swój sukces, a nie Senatu

anonimowy analityk cytowany przez „Super Express”

Od 2016 r. polscy seniorzy po 75. roku życia otrzymują bezpłatne leki m.in. na osteoporozę, przerost prostaty i nadciśnienie. Na liście darmowych leków są już 2184 pozycje.

RadioZET.pl/PAP/Mieczysław Rudy/Super Express