Zamknij

Zamknęli targowisko przez zakaz targów? Mieszkańcy protestują

05.10.2020 16:33
targowisko
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

Łęczna zamknęła targowisko, tymczasem w czerwonej strefie obowiązuje zakaz organizowania targów wystawienniczych. Gmina się pomyliła?

Koronawirus przeszedł do ofensywy, bijąc kolejne rekordy wykrywanych dziennie zakażeń. Z tego powodu rząd wprowadziła strefy żółte i czerwone, w których obowiązują restrykcje mające spowolnić rozprzestrzeniania się COVID-19.

Łęczna, miasto w bezpośredniej bliskości Lublina, została określona jako czerwona strefa. Mieszkańcy skarżą się, że urzędnicy błędnie zinterpretowali przepisy dotyczące obostrzeń i pomylili targi wystawiennicze z targowiskiem, które zostało zamknięte.

Łęczna zamknęła targowisko z powodu objęcia czerwoną strefą. Mieszkańcy: zakaz dotyczy targów

Zamknięcie Targowiska Miejskiego w Łęcznej przy ulicy Przemysłowej zostało ogłoszone przez Urząd Miejski w Łęcznej na Facebooku.

W komunikacie można wyczytać, że decyzja została podjęta ze względu na uznanie gminy za strefę czerwoną. Mieszkańcy wytknęli magistratowi w komentarzach, że przepisy nie przewidują zamykania targowisk, lecz targów wystawienniczych i zasugerowali pomyłkę.

Zobacz także

Rzeczywiście, w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 7 sierpnia 2020 w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii znalazł się zapis zabraniający organizowania w strefach czerwonych targów. Chodzi tu jednak o imprezy wystawiennicze, a nie zwyczajowe targowiska.

Zobacz także

Decyzja o zamknięciu terenu budzi kontrowersje szczególnie u kupców, którzy stracili możliwość sprzedawania towarów. Wskazują oni ponadto, że władze jedno targowisko zamknęły, a drugiemu pozwalają działać bez ograniczeń.

Zagłosuj

Czy zakaz organizowania targów w strefie czerwonej obejmuje targowiska?

Liczba głosów:

Taka decyzja Łęcznej wskazuje, że nie doszło do pomyłki w interpretacji przepisów i zamknięcie jednego z targowisk to decyzja mająca po prostu zwiększyć bezpieczeństwo robiących zakupy mieszkańców gminy.

RadioZET.pl/Urząd Miejski w Łęcznej