Zamknij

Banknot z Lechem Kaczyńskim? Posłowie PiS są "za"

09.01.2020 17:24
Lech Kaczyński na banknocie? Taki pomysł mają posłowie PiS-u
fot. Jan BIELECKI/East News (ilustracyjne)

Grupa posłów PiS popiera pomysł umieszczenia wizerunku Lecha Kaczyńskiego na banknotach - podał portal WP.pl. Jest to związane ze zbliżającą się dziesiątą rocznicą katastrofy smoleńskiej.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Lech Kaczyński, który był jedną z 96. ofiar katastrofy smoleńskiej, mógłby pojawić się na banknotach - uważają niektórzy politycy PiS.

- Nie ma żadnych przeszkód, a wręcz jest to wskazane. Lech Kaczyński zasługuje, by pojawić się na banknocie - podkreśliła Ewa Cicholska, posłanka partii rządzącej, cytowana przez WP.pl.

W podobnym tonie wypowiedziała się posłanka PiS Barbara Dziuk, również w rozmowie z portalem.

Dla mnie to wybitna postać, nie ode mnie zależy decyzja w sprawie banknotu, ale każde upamiętnienie tak wielkiego człowieka jest godne. Można się nad tym pochylić, bo to był człowiek wyjątkowy

Barbara Dziuk

Z kolei Jan Warzecha - również z PiS-u - podkreślił w rozmowie z WP.pl, że już dziesięć lat temu wybito srebrną monetę z wizerunkiem Lecha Kaczyńskiego.

To była moneta pamiątkowa po 10 kwietnia. Wiele osób zasłużonych pojawia się na monetach, banknotach, także okolicznościowych. Nie do mnie należy podejmowanie decyzji w sprawie banknotu, ale na pewno trzeba się temu przyjrzeć

Jan Warzecha

NBP planuje monety smoleńskie

W planach emisji na 2020 rok Narodowy Bank Polski (NBP) zaplanował wydania dwóch monet kolekcjonerskich z okazji 10. rocznicy katastrofy smoleńskiej. Jedna w emisji 1500 egzemplarzy (nominał 100 zł), druga - 14 tys. (nominał 50 zł).

Planowany termin emisji to 26 marca 2020 roku.

Bank centralny wyemitował już kolekcjonerskie monety ku czci ofiar katastrofy smoleńskiej np. w 2011 roku.

WP.pl przypomniało wyliczenia portalu BiqData. Wynika z nich, że ku czci prezydenta Lecha Kaczyńskiego powstało już 143 tablic, głazów i pomników, kolejne trzy powstają. Z kolei wszystkich upamiętnień ofiar katastrofy smoleńskich jest ponad 460.

RadioZET.pl/WP.pl