Zamknij

Rusza kolejne wsparcie dla firm. 1,7 mld zł na leasing i pożyczki

08.05.2020 12:04
Leasing i pożyczki dla firm. Jak uzyskać wsparcie z ARP?
fot. Shutterstock/Stockcrafterpro (ilustracyjne)

Rząd uruchamia kolejne wsparcie dla firm w ramach tarczy antykryzysowej. Agencja Rozwoju Przemysłu przeznaczy 1,7 mld złotych na pomoc branży transportowej.

Leasing operacyjny i pożyczki obrotowe dla firm działających w branży transportowej – to kolejny pakiet wsparcia dla przedsiębiorców poszkodowanych przez epidemię koronawirusa.

Wnioski o takie wsparcie przedsiębiorcy mogą składać przez internet.

Leasing operacyjny i szybkie pożyczki dla firm

Wsparcie oferowane przez ARP adresowane jest do firm z branży transportowej oraz sektora małych i średnich przedsiębiorstw.

„Wśród oferowanych produktów znajdą się: leasing operacyjny z karencją w spłacie i ponadnormatywnym okresem spłaty, pożyczka obrotowa finansująca wypłatę wynagrodzeń w sektorze MŚP oraz pożyczka obrotowa na finansowanie deficytu w kapitale obrotowym” – czytamy w komunikacie resortu rozwoju.

Zobacz także

Leasing

Leasing operacyjny z karencją w spłacie skierowany jest do podmiotów sektora transportowego, które – w związku z ogłoszeniem stanu zagrożenia epidemicznego – znalazły się w trudnej sytuacji finansowej. Cel to refinansowanie posiadanych leasingów w komercyjnych spółkach i towarzystwach leasingowych.

Zobacz także

Jak informuje resort rozwoju kwota leasingu sięgać może 5 mln zł netto, a okres finansowania może trwać do 6 lat. Karencja w spłacie rat leasingowych może wynieść nawet 12 miesięcy.

Pożyczka

Pożyczka obrotowa adresowana do sektora MSP ma na celu pomóc w utrzymaniu zatrudnienia. Cel to sfinansowanie kosztów wynagrodzeń netto w firmach przez okres do 2 lat.

Zobacz także

Z kolei pożyczka na finansowanie deficytu w kapitale obrotowym będzie mogła wynosić od 0,8 mln zł do 5 mln zł, okres finansowania będzie sięgał do nawet 6 lat, zaś okres karencji zostanie wydłużony do 15 miesięcy.

Krwiobieg obrotu towarów w Europie funkcjonuje w znacznym stopniu w oparciu o polską branżę transportową. Szczególnie silną pozycję ma tu drogowy transport towarowy z ogólnym udziałem w UE przekraczającym 16 procent, a w przypadku transportu międzynarodowego -  aż 25 procent. Chcemy aby nasza rodzima branża zachowała swoją konkurencyjność i była gotowa do odpowiedzi na nowe wyzwania 

– mówiła minister rozwoju Jadwiga Emilewicz

Resort rozwoju dodaje, że przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać z nowych instrumentów, mogą składać wnioski o pożyczki i refinansowanie leasingu przez internet.

Wystarczy wejść na Portal Klienta na stronie www.arp-tarcza.pl.  Znajdują się tam wszystkie niezbędne informacje na temat wsparcia i wzory wniosków, które można złożyć z wykorzystaniem Profilu Zaufanego.

RadioZET.pl