Zamknij

Europarlament debatuje o jednym wzorze ładowarki do smartfonów

13.01.2020 12:36
Ładowarka do smartfona według jednego standardu. Debata w europarlamencie
fot. FabrikaSimf/Shutterstock (ilustracyjne)

O stworzeniu jednego wzoru ładowarki do smartfonów będą rozmawiać europosłowie. W ten sposób chcą ograniczyć falę elektrośmieci oraz ułatwić życie konsumentom.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Parlament Europejski, podczas rozpoczynającej się w poniedziałek sesji plenarnej, będzie debatował nad rezolucją wzywającą do stworzenia jednego wspólnego wzoru ładowarki do smartfonów. 

W tym momencie różne modele telefonów oraz innych urządzeń mobilnych mają różne wejścia, pozwalające na ładowanie. Najpopularniejsze z nich to standard USB micro B, USB micro C oraz Lightning (produkty Apple).

Zobacz także

Zdaniem europosłów konieczne jest stworzenie jednego wzoru ładowarki, który będzie pasował do wszystkich typów urządzeń przenośnych - smartfonów, czytników e-book, tabletów itp.

Z jednej strony ma to ułatwić życie konsumentom, ale również ograniczyć liczbę elektrośmieci. Według szacunków, co roku stare ładowarki powodują ponad 51 tys. ton odpadów.  

Już przed sześcioma laty Komisja Europejska zwróciła się z apelem do branży technologicznej o stworzenie jednego standardu ładowarek sieciowych. To jednak się nie udało, dlatego teraz czas na kolejny krok - rezolucję w tej sprawie. 

Zobacz także

RadioZET.pl