Zamknij

LOT w tarapatach finansowych. Są dane finansowe spółki

10.09.2020 15:42
LOT. Rekordowa strata w 2019 roku. Są dane finansowe spółki
fot. Marcin Kadziolka/Shutterstock

Polskie Linie Lotnicze LOT generowały milionowe straty jeszcze przed pandemią. Ministerstwo Finansów odświeżyło dane o największych płatnikach CIT. Te nie wróżą dobrze polskiemu przewoźnikowi.

LOT w 2019 roku był pod kreską. „Puls Biznesu” zwrócił uwagę na wyniki spółki opublikowane w zestawieniu największych płatników podatku dochodowego, które cyklicznie aktualizowane jest przez Ministerstwo Finansów.  

Poprzedni rok przyniósł narodowemu przewoźnikowi 7,5 mld złotych przychodu i 374 mln złotych straty. Suma kosztów uzyskania przychodów wyniosła rekordowe 7,9 mld złotych.

LOT na minusie. Będzie wsparcie dla państwowej spółki?

W „Pulsie Biznesu” czytamy, że jeszcze w 2018 roku LOT wygenerował dochód rzędu 297 mln złotych przy przychodach równych 6,3 mld złotych i 6 mld złotych kosztów. Dla jasności: dochód definiuje się jako przychód pomniejszony o koszty.

Zobacz także

Jak sytuacja wyglądała w 2019 roku? Przychody są większe bo wyniosły 7,5 mld złotych, ale koszty uzyskania przychodu to ponad 7,9 mld złotych. W efekcie spółka odnotowała gigantyczną stratę w wysokości 374 mln złotych.

Spółka pytana przez dziennik o ubiegłoroczne wyniki wstrzymuje się z komentarzem.

Zobacz także

- Wyniki ogłosimy po ich zatwierdzeniu. Wtedy będziemy je komentować. Zalecam ostrożność, bo te dane nie są prawdziwe" - mówi "Pulsowi Biznesu" Rafał Milczarski, prezes LOT.

W dzienniku czytamy, że wyniki podatkowe mogą różnić się od tych, które podawanych przez firmy w raportach finansowych. 

Kłopoty finansowe spółki pogłębiła pandemia koronawirusa. Dwumiesięczny przestój wpędził LOT w tarapaty, z których najpewniej wyciągnie go teraz rząd. Od 15 marca LOT zawiesił wszystkie swoje loty, w tym krajowe. Te ostatnie zostały przywrócone w czerwcu i choć dziś spółka stara się odrobić straty, politycy są zgodni: dofinansowanie jest niezbędne.

Zobacz także

Taką pomoc wielokrotnie deklarował Minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin. Wicepremier na antenie radiowej Jedynki mówił ostatnio, że najpierw zarząd spółki musi zakończyć prace związane z opracowaniem planu racjonalizacji kosztów, a potem rząd zdecyduje o kroplówce finansowej dla spółki.

Zarząd LOT-u jest na finale tych prac i wkrótce będziemy określać wysokość niezbędnego wsparcia dla LOT-u. Zrobimy wszystko, żeby Polskie Linie Lotnicze LOT przetrwały kryzys i były dalej wizytówką Polski 

Jacek Sasin

Sasin dodał, że rząd jest otwarty na pomoc publiczną dla spółki. Wskazał, że „to nic nadzwyczajnego, tak dzieje się w całej Europie”. Wicepremier zaznaczył, że wysokość publicznego wsparcia dla LOT-u będzie wymagała zgody Komisji Europejskiej.

RadioZET.pl/PAP/”Puls Biznesu”