Zamknij

Zwolnienia grupowe w PLL LOT

31.12.2020 08:41
LOT zapowiedział zwolnienia grupowe. Ile osób straci pracę?
fot. Skycolors/Shutterstock (ilustracyjne)

PLL LOT planuje zwolnienia grupowe. Narodowy przewoźnik lotniczy na początku 2021 roku ma pożegnać się z około 300 pracownikami - podał portal TVN24.pl. Zdaniem spółki zmiany kadrowe i tak są niewielkie w porównaniu do europejskich konkurentów.

Pandemia koronawirusa i związane z nią obostrzenia spowodowały jeden z największych kryzysów w historii lotnictwa. Wiosną 2020 roku podróże pomiędzy państwami i kontynentami zostały praktycznie wstrzymane z powodu zamkniętych granic, a kolejne obostrzenia w miesiącach jesiennych utrudniły podróżowanie samolotami. 

Większość linii lotniczych znalazła się w kryzysowej sytuacji. Problemy nie ominęły również PLL LOT. Jak podał w środę portal TVN24.pl, związkowcy zostali poinformowani przez narodowego przewoźnika o planowanych zwolnieniach grupowych w 2021 roku.

LOT zapowiedział zwolnienia grupowe

Powodem cięcia w załodze ma być "bardzo ciężka sytuacja finansowa narodowego przewoźnika wywołana pandemią COVID-19, która dotknęła całą branżę lotniczą". W piśmie podpisanym przez szefową działu wynagrodzeń i świadczeń pracowniczych PLL LOT podkreślono, że zwolnienia dotkną co najmniej 30 pracowników zatrudnionych o umowę o pracę, a proces zwolnień zostanie przeprowadzony 20 stycznia do 28 lutego 2021 roku.

Zobacz także

- Nieoficjalnie mówi się, że zwolnionych ma być 300 osób. Najlepiej by było, gdyby zaczęli od osób, które mają już uprawnienia emerytalne – wyjaśniał rozmówca z LOT-u, cytowany przez TVN24.pl. Inny informator dodał, że "wszystko zależy od rozmów i porozumienia ze związkami zawodowymi. Planu redukcji wśród samozatrudnionych nie ma".

Z pisma do związkowców wynika, że PLL LOT zatrudnia na etacie ponad 1600 pracowników. W tym około 270 to piloci, ponad 500 – stewardessy i stewardzi, a powyżej 700 – personel naziemny. W ocenie przewoźnika planowana redukcja zatrudnienia jest niewielka w porównaniu do innych linii lotniczych.

Zobacz także

"Osiągnęliśmy to przede wszystkim dzięki wynegocjowaniu znaczących ustępstw ze strony zagranicznych leasingodawców finansujących samoloty. To poczynione tam oszczędności pozwalają na ochronę miejsc pracy w LOT" - napisał przewoźnik, w odpowiedzi na pytania TVN24.pl.

Zapowiedzi cięć w kadrach przewoźnika wywołały krytykę związkowców. "Domagamy się rezygnacji z planowanych zwolnień grupowych i przeznaczenia części kwoty pozyskanej od rządu na poprawę warunków pracy etatowych pracowników" - podała Związkowa Alternatywa.

Okazuje się, że zwolnienia mają związek z publiczną pomocą zapowiedzianą dla PLL LOT. - Warunkiem zatwierdzenia pomocy jest przedstawienie wieloletniego planu funkcjonowania, który się wiąże z wprowadzeniem oszczędności - potwierdził rozmówca portalu z resortu aktywów państwowych. Rząd ma przekazać dla linii lotniczej niemal 3 mld zł - 1,8 mld zł w formie pożyczki, a 1,1 mld zł przez podniesienie kapitału spółki o tę kwotę.

RadioZET.pl/TVN24.pl