Zamknij

LOT uruchomił połączenie Warszawa-Pekin Daxing

16.01.2020 08:05
LOT z nowym połączeniem Warszawa-Pekin
fot. Grand Warszawski/Shutterstock (ilustracyjne)

LOT uruchomił nowe połączenie pomiędzy Warszawą i Pekinem. Samoloty będą lądować na nowym lotnisku Daxing w chińskiej stolicy. W 2019 roku między Polską a Chinami podróżowało ponad 200 tys. osób - przekazał Rafał Milczarski, prezes PLL LOT.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

PLL LOT uruchomił w środę bezpośrednie rejsy z Warszawy do jednego z największych lotnisk świata - Pekinu-Daxing w Chinach. To drugi port w Pekinie, do którego będą latały maszyny polskiego przewoźnika. 

Loty do nowego chińskiego portu uzupełniają dotychczasową ofertę LOT-u na lotnisko Capital w Pekinie. W sumie LOT będzie latał do Pekinu na oba lotniska codziennie, siedem razy w tygodniu.

Zobacz także

Dzięki współpracy z naszymi chińskimi partnerami, będziemy latać na lotnisko Pekin-Daxing cztery razy w tygodniu. Na lotnisko w Capital w Pekinie latamy trzy razy w tygodniu. Naszą wielką ambicją jest, aby w przyszłości latać na każde z tych lotnisk codziennie

Rafał Milczarski, prezes PLL LOT

W ostatnich latach znacząco wzrosła liczba pasażerów podróżujących między naszymi krajami, w ubiegłym roku było to ponad 200 tysięcy podróżnych, a między Pekinem a Warszawą było to 82 tysięcy pasażerów

Wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz wskazał, że to kolejne połączenie narodowego przewoźnika między Pekinem a Warszawą.

- Dziś LOT inauguruje rejsy na wysoce zaawansowane lotnisko Pekin-Daxing. To połączenie mam nadzieję, że zintensyfikuje nasze relacje nie tylko gospodarcze, ale i ludzkie. Oznacza to, że dzięki niemu Polacy polecą do Chin, a Chińczycy przylecą do nas - powiedział Przydacz.

Zobacz także

Kiedy loty do Pekinu?

Dreamliner polskiego przewoźnika trasę ok. 7 tys. km ma pokonać w ok. 9 godzin, by o godz. 14.20 czasu lokalnego wylądować na jednym z największych lotnisk na świecie.

Rejsy na tej trasie będą się odbywały cztery razy w tygodniu. Samoloty z Warszawy będą startowały w poniedziałki, środy, piątki i soboty.

W drodze powrotnej loty będą się odbywały we wtorki, czwartki, soboty i niedziele, ze startem o godz. 16.00 czasu lokalnego i lądowaniem w Warszawie o godz. 18.45.

Połączenia do Pekinu będzie obsługiwane Boeingami 787 Dreamliner, jednymi z najnowocześniejszych szerokokadłubowych samolotów świata.

LOT uruchomił bezpośrednie rejsy z Warszawy do Pekinu w 2012 roku na Stołeczne Międzynarodowe Lotnisko Pekin, położone 20 km na północny wschód od centrum Pekinu. Przewoźnik lata do tego portu trzy razy w tygodniu.

Z Warszawy we wtorki, czwartki i niedziele (start o 14.55, lądowanie 06.35 czasu lokalnego), a z Pekinu w poniedziałki, środy i piątki (wylot o 08.45 czasu lokalnego, a lądowanie w stolicy Polski o 11.30). LOT utrzyma te częstotliwości na lotnisko Beijing Capital.

Zobacz także

Spółka tłumaczy, że rozwój połączenia na nowe lotnisko Pekin-Daxing jest możliwe dzięki przyznaniu przewoźnikowi tzw. slotów, czyli godzin startów i lądowań w nowym porcie.

Nowe połączenie jest jednocześnie dziewiątym w azjatyckiej ofercie polskiego przewoźnika. LOT lata z Budapesztu do Seulu, a z Warszawy oprócz dwóch lotnisk w Pekinie, także do Tokio, Singapuru, Seulu, Delhi, Colombo i Kazachstanu.

Na rejsach do stolicy Chin LOT oferuje m.in. menu azjatyckie oraz chińskie napisy i filmy w Systemie Rozrywki Pokładowej.

Ogromne lotnisko w Pekinie

Międzynarodowe lotnisko Daxing w Pekinie jest jednym z najnowocześniejszych portów lotniczych na świecie, formalnie zostało otwarte pod koniec września ubiegłego roku Jest położone 46 km na południe od centralnego placu Tiananmen.

Jego budowa trwała pięć lat, według chińskich mediów i kosztowała 80 mld juanów (45 mld zł), choć uwzględniając dodatkowe koszty, mogło to być nawet 67 mld zł.

Zobacz także

LOT oferuje ponad 120 połączeń na całym świecie. W 2019 roku LOT przewiózł 10 mln pasażerów, o ponad milion więcej niż rok wcześniej i o 5,7 mln pasażerów więcej niż w 2015 r.

Lata z Warszawy do: Nowego Jorku, Chicago, Los Angeles, Miami, Toronto, Tokio, Seulu, Pekinu, Singapuru, Delhi oraz do Kolombo, a od 5 sierpnia 2020 r. poleci do San Francisco, a od 2 czerwca 2020 r. do Waszyngtonu. Ponadto LOT lata z Krakowa do Chicago, a od 3 maja 2020 r. poleci do Nowego Jorku; z Rzeszowa do Nowego Jorku; z Budapesztu do Nowego Jorku i Seulu.

RadioZET.pl/PAP