Zamknij

Państwo dopłaci do PLL LOT? Sasin: deklarujemy wsparcie

01.06.2020 10:07
LOT wznawia połączenia krajowe. Sasin: rząd deklaruje wsparcie
fot. PAP/Marcin Bielecki

Polskie Linie Lotnicze LOT wznawiają działalność po okresie przestoju. Epidemia koronawirusa wpędziła spółkę w kłopoty finansowe, z których wyciągnąć ją chce teraz rząd.

Od poniedziałku 1 czerwca znów możliwe są krajowe loty pasażerskie. To szansa dla Polskich Linii Lotniczych LOT na odrobienie strat powstałych w wyniku kryzysu wywołanego pandemią.

Minister aktywów państwowych Jacek Sasin zadeklarował, że rząd dofinansuje spółkę i pomoże wyciągnąć ją z kryzysu.

Więcej pieniędzy z budżetu na LOT

PLL LOT będą wymagały wsparcia ze strony państwa - poinformował w poniedziałek podczas konferencji w porcie lotniczym Szczecin-Goleniów wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

PLL LOT będą wymagały wsparcia ze strony państwa. My to wsparcie deklarujemy, ale jednocześnie mówimy, że potrzebna są również działania, które spowodują racjonalizację kosztów  

- powiedział w Szczecinie Sasin

Dwumiesięczny przestój wpędził LOT w kłopoty finansowe. Od 15 marca LOT zawiesił wszystkie swoje loty, w tym krajowe, i zaczął realizować akcję "Lot do domu", w ramach której specjalnymi rejsami do Polski sprowadzono ponad 55 tys. rodaków przebywających za granicą.

Zobacz także

Szansą dla spółki będzie wznowienie od 1 czerwca lotów krajowych. Samoloty LOT będą latać do 8 miast: do trzech razy dziennie na trasie Warszawa-Gdańsk, do dwóch razy dziennie z Warszawy do Krakowa, Poznania, Rzeszowa, Szczecina, Wrocławia i Zielonej Góry oraz raz dziennie z Krakowa do Gdańska.

Loty pasażerskie na nowo. O jakich zasadach należy pamiętać?

Urząd Lotnictwa Cywilnego informuje o nowych wytycznych dla transportu lotniczego. Zgodnie z nowymi zasadami, pasażerowie będą mieli sprawdzaną temperaturę przed wejściem do terminali. Na sam teren terminala wejdą wyłącznie te osoby, które mają bilet lotniczy.

Zobacz także

Na terenie lotniska należy zachować 1,5 metra odległości między pasażerami. Trzeba także nosić maseczkę. Ograniczone jest korzystanie z usług i obiektów lotniskowych np. placów zabaw, czy palarni. Wprowadzono obowiązek wypełnienia oświadczenia o stanie zdrowia, zgodnie z instrukcją przewoźnika, jeszcze przed odlotem samolotu.

Lotniska powinny zapewnić pasażerom dostęp do środków dezynfekcyjnych i – odpłatnie – maseczki ochronne. Na pokładach samolotów personel ma nosić maseczki oraz rękawiczki. Pasażerowie są zobowiązani do zakrywania maseczką ust i nosa podczas trwania całego lotu. W samolotach ograniczono też serwis pokładowy, a napoje i przekąski będą podawane w oddzielnych opakowaniach.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

RadioZET.pl/PAP