Zamknij

LOT odwołuje czwartkowy lot z Warszawy do Chicago

Olga Papiernik
25.10.2018 13:06
pasażer na lotnisku
fot. JESHOOTS.COM on Unsplash

PLL LOT odwołują w czwartek rejs z Warszawy do Chicago, ponieważ wykonania lotu odmówił kapitan - poinformował PAP Konrad Majszyk. To 11 rejs w sumie odwołany tego dnia przez przewoźnika z powodu trwającego w spółce strajku, który LOT uznaje za nielegalny.

LOT odwołane loty

Rejs samolotu dreamliner z Warszawy do Chicago w USA był planowany na godzinę 12.50.

Jak powiedział Majszyk, spółka na bieżąco informuje swoich pasażerów o zmianach w ich rejsach, przebudowuje bilety na inne swoje rejsy lub innych przewoźników lotniczych, tak, aby pasażerowie mogli, jak najszybciej dostać się do swojego miejsca docelowego.

Wcześniej tego dnia spółka poinformowała, że ze względu na brak załóg, które uczestniczą w ósmym dniu strajku, przewoźnik w czwartek odwołał trzy wyloty z

Warszawy i siedem przylotów do Polski, w sumie 10 rejsów. Dodano, że ponad 380 rejsów ma się tego dnia odbyć bez zmian.

Strajk LOT-u

Czwartek jest ósmym dniem strajku związków zawodowych w PLL LOT. Jego uczestnicy powstrzymują się od pracy, są to stewardesy i piloci.

Spółka tłumaczy, że strajk jest nielegalny, a każdy odwołany rejs to dla LOT olbrzymie koszty.

LOT w czwartkowym komunikacie poinformował, że w trwającej od ubiegłego czwartku (18 października) - zdaniem spółki nielegalnej akcji strajkowej - z powodów problemów z załogą, LOT odwołał 56 na 2346 planowanych operacji. Oznacza to, że w wyniku protestu odwołanych zostało 2,4 proc. rejsów.

Jak podano, w tym czasie, "na pokładach LOT-u do celu podróży dowieźliśmy 183 tys. pasażerów". "Regularność połączeń w tym czasie wyniosła 95 proc., a punktualność rejsów utrzymała się na poziomie 70 proc." - dodano.

"Bezpieczeństwo wykonywanych operacji lotniczych, komfort podróży i zaufanie pasażerów to najważniejsze priorytety LOT-u. Dlatego wczoraj podjęliśmy decyzję o tymczasowej optymalizacji siatki połączeń w ciągu kolejnych dni, która pozwala na efektywne planowanie czasu pracy naszych załóg, a także na poinformowanie podróżujących o zmianach w rezerwacji z odpowiednim wyprzedzeniem" - napisano.

Strajk zorganizował Międzyzwiązkowy Komitet Strajkowy. Protestujący - stewardesy i piloci - dobrowolnie powstrzymują się od pracy. Międzyzwiązkowy Komitet Strajkowy został wybrany spośród zarządów dwóch reprezentatywnych związków zawodowych: Związku Zawodowego Personelu Pokładowego i Lotniczego (ZZPPiL) na czele z Moniką Żelazik oraz Związku Zawodowego Pilotów Komunikacyjnych PLL LOT, którego przewodniczącym jest Adam Rzeszot.

Związkowcy domagają się przede wszystkim przywrócenia do pracy przewodniczącej ZZPPiL Moniki Żelazik, która została dyscyplinarnie zwolniona, a także przywrócenia do pracy 67 osób dyscyplinarnie zwolnionych oraz dymisji prezesa PLL LOT.

PAP/Aneta Oksiuta/OP