Zamknij

LOT uruchomił nowe połączenie z Warszawy prosto do londyńskiego City

Piotr Drabik
07.01.2019 15:35
LOT uruchomił stałe połączenie lotnicze z Warszawy do londyńskiego City
fot. Pedro Aragao/CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commons

W poniedziałek uruchomiono po raz pierwszy od dekady regularne połączenie londyńskiego City a Polską. Samolot Embraer 190 będzie zabierał pasażerów z lotniska im. Fryderyka Chopina do stolicy Wielkiej Brytanii od poniedziałku do soboty.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

- Po raz pierwszy od dekady, rozpoczęły się regularne operacje lotnicze między londyńskim City a Polską. Połączenie to wzmocni więzi między naszymi krajami m.in. jeśli chodzi o turystykę, czy więzi gospodarcze między Warszawą a Londynem - powiedział na konferencji prasowej członek zarządu ds. handlowych w London City Airport Richard Hill.

Jak dodał, dzięki temu połączeniu Brytyjczycy będą mogli podróżować nie tylko do stolicy Polski.

Zobacz także

- Warszawa to kolejna duża europejska stolica, która poszerzy naszą ofertę połączeń do Europy Środkowo-Wschodniej i umożliwi połączenia z Azją dzięki połączeniom LOT - powiedział.

Jak tłumaczył, lotnisko London City Airport położone w dzielnicy Royal Docks, jest najbliżej położone do biznesowego i finansowego centrum Londynu, w odległości 9,6 kilometra od City i innych atrakcji miasta, jak np. Tower Bridge, czy wieża The Shard.

Rzecznik PLL LOT Adrian Kubicki przypomniał, że ze względu na krótki pas startowy i stromy kąt podejścia w tym porcie, LOT pozyskał specjalnie certyfikowane do lądowania w tym porcie nowe samoloty typu Embraer 190. Maszyna może zabrać na pokład 106 pasażerów.

- LOT pozyskał cztery tego typu maszyny specjalnie do obsługi połączeń do London City z trzech europejskich stolic: z Warszawy od poniedziałku, a w kolejnych miesiącach także z Budapesztu i z Wilna - powiedział Kubicki.

Jak wskazał Kubicki, London City to najwygodniejsze lotnisko dla pasażerów, którzy chcą dostać się w najkrótszy i najwygodniejszy sposób do biznesowej części miasta. - Jestem przekonany, że zostanie ono docenione przez naszych pasażerów, szczególnie z regionu Europy Środkowo-Wschodniej - ocenił.

Zobacz także

Kiedy odbywać się będą lody z Warszawy do Londynu?

Samoloty LOT-u od poniedziałku do soboty będą startowały z Lotniska Chopina o godz. 7.15, by lądować na London-City Airport o godz. 9., a także o 16.05 (poza sobotami) z lądowaniem o godz. 17.50. Z kolei z Londyn City zaplanowane są na 9.30 czasu lokalnego z lądowaniem w Warszawie o 13. oraz na 18.20 z przylotem do stolicy Polski o godz. 22.

- Mamy za sobą długoletnią historię operacji na londyńskim Heathrow z częstotliwością trzech rejsów dziennie, która zostanie utrzymana. Teraz otwieramy nowy rozdział, wprowadzając do oferty dodatkowo dwa rejsy dziennie do London City - powiedział Kubicki.

Z danych spółki wynika, że między Polską a Wielką Brytanią podróżowało w 2017 roku 7 mln pasażerów.

Londyn: 10 atrakcji, których nie można przegapić

Jaki samoloty będą latać do Londyńskiego City?

Jak tłumaczył Kubicki, rozkład połączeń narodowego przewoźnika pozwoli pasażerom podróżującym w celach biznesowych z Warszawy, a także z Wilna, Kijowa, Lwowa, Rygi, Bukaresztu, Larnaki, Tbilisi i większości polskich lotnisk regionalnych do odbycia podróży w ciągu jednego dnia.

- Ponadto dla pasażerów podróżujących z Londynu nowe połączenie LOT-u jest alternatywą dla lotów do wielu portów w Azji, jak Singapur, Tokio, Seul, Pekin i Astana - z krótką przesiadką na Lotnisku Chopina w Warszawie - dodał.

Każdy z samolotów Embraer E190 ma na pokładzie 106 foteli w trzech klasach podróży: biznes, ekonomicznej premium i ekonomicznej. Maksymalny zasięg samolotów z pasażerami to prawie 3,5 tys. km.

Odrzutowce wyposażone są w nowoczesne silniki General Electric CF34, które charakteryzują się obniżoną emisją CO2. Samoloty zostały pozyskane w ramach ośmioletniej umowy leasingowej LOT-u z firmą NAC (Nordic Aviation Capital), od której przewoźnik pozyskał wcześniej 20 innych samolotów.

Z danych London City Airport wynika, że w tym roku port zamierza obsłużyć rekordową liczbę 5 mln pasażerów. Lotnisko oferuje 45 kierunków, w tym do 13 stolic, m.in. na lotnisko JFK w Nowym Jorku, a także do Paryża, Amsterdamu, Genewy, czy Frankfurtu. Z portu latają m.in. British Airways, KLM, Lufthansa, SWISS.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD