Zamknij

Lufthansa zaskarży LOT do KE? Chodzi o przejęcie Condora

31.01.2020 17:01
LOT przejmuje Condor. Lufthansa złoży skargę do Komisji Europejskiej
fot. Shutterstock/ EQRoy (ilustracyjne)

Lufthansa zamierza zerwać współpracę z Condorem i złożyć skargę do Komisji Europejskiej w sprawie zakupu linii przez LOT – informują niemieckie media. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zeitung" poinformował, że Lufthansa zamierza wkrótce zakończyć współpracę z liniami Condor kupionymi przez Polską Grupę Lotniczą, do której należy m.in. LOT. Lufthansa nie wspierać polskiego konkurenta.

Niemieckie linie lotnicze chcą zaskarżyć zakup Condora przez LOT w Komisji Europejskiej. Chodzi o korzystanie przez LOT z pomocy państwowej.

Zobacz także

Co łączy Condor i Lufthansę? Na mocy obowiązującej jeszcze umowy, samoloty Lufthansy dowożą z różnych lotnisk w Niemczech i w innych krajach europejskich do Frankfurtu pasażerów, rozpoczynających tam dalekodystansowe rejsy liniami Condor.

Jak czytamy w niemieckiej prasie, nie zapadły jeszcze decyzje co do wypowiedzenia umowy i złożenia unijnej skargi. Lufthansa nie chce publicznie komentować sprawy – informuje "Sueddeutsche Zeitung".

Zobacz także

Niemiecki dziennik uważa za wątpliwe, by bez podwożenia pasażerów rejsami Lufthansy, Condor był w stanie wykorzystywać z zyskiem swoją flotę maszyn dalekiego zasięgu.

Lufthansa nie chce nawet pośrednio wspierać konkurentów, takich jak LOT, którzy chcą się szybko rozwijać i z którymi tak czy inaczej zostanie skonfrontowana 

– donoszą niemieckie media

Podstawą skargi do Komisji Europejskiej byłoby domniemane złamanie unijnej zasady, zgodnie z którą państwo może udzielić danemu przedsiębiorstwu pomocy finansowej tylko raz na 10 lat i to wyłącznie w ramach wsparcia jego sanacji lub restrukturyzacji.

PAP przypomina, że komisja już w 2014 roku zgodziła się na dofinansowanie przez polski rząd zagrożonego wówczas upadłością LOT-u.

Zobacz także

Polska Grupa Lotnicza (PGL), do której należy np. LOT, przejęła zadłużone niemieckie linie lotnicze Condor Air, które popadły w tarapaty finansowe po bankructwie biura podróży Thomas Cook.

O transakcji uroczyście poinformował w piątek premier Mateusz Morawiecki. Przedstawiał on zakup niemieckich linii jako sukces polskiego rządu. 

Transakcja kupna niemieckich linii lotniczych ma się dokonać do końca kwietnia tego roku.

RadioZET.pl/PAP