Zamknij

Koronawirus. Ile kosztują bilety w ramach akcji LOT do domu?

16.03.2020 08:09
LOT do domu. Cena biletów. Bieżąca lista połączeń do Polski
fot. W.Kulczycki/Shutterstock (ilustracyjne)

Narodowy przewoźnik lotniczy LOT rozpoczął operację powrotu do kraju Polaków, którzy utknęli za granicą z powodu epidemii koronawirusa. Ile trzeba wydać na bilet, żeby bezpiecznie wrócić do Polski?

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Koronawirus, który w naszym kraju do tej pory przyczynił się do śmierci trzech osób (stan na poranek 16 marca), spowodował wprowadzenie stanu epidemicznego na terenie całej Polski. 

Jednocześnie rząd zdecydował o przywróceniu kontroli granicznych z Niemcami, Czechami, Słowacją i Litwą oraz zakaz wjazdu cudzoziemców do Polski. Zawieszono również połączenia lotnicze. 

Zobacz także

LOT do domu. Lista połączeń

Wśród linii, którzy wstrzymali realizację regularnych połączeń jest LOT. Jedynym sposobem, aby dostać się do Polski z zagranicy drogą lotniczą jest skorzystanie z rejsów czarterowych organizowanych przez narodowego przewoźnika. 

W okresie od 15 marca do 28 marca LOT realizuje tylko połączenia specjalne w ramach operacji #LOTdoDomu. Oto bieżąca lista lotów (stan na poranek 16 marca):

Rejsy w dniu 16.03.2020:
z Larnaki,
z Tbilisi,
z Malty,
z Londynu,
z Dublina,
z Barcelony,
z Reykjaviku.

Rejsy w dniu 17.03.2020:
z Kolombo,
z Londynu,
z Malagi,
z Tbilisi,
z Malty,
z Dublina,
z Larnaki.

Rejsy w dniu 18.03.2020:
z Delhi,
z Bangkoku.

"Odprawa na rejsy czarterowe będzie możliwa wyłącznie na lotnisku, nie ma możliwości dokonania odprawy online" - podał w komunikacie LOT. Ponadto za pomocą strony internetowej lotdodomu.com można zgłosić zapotrzebowanie na lot z kierunku, który nie znajduje się na liście bieżących połączeń czarterowych.

Zgodnie z komunikatem LOT-u, regularne połączenia narodowego przewoźnika mają zostać wprowadzone po 29 marca. Istnieje możliwość zakupu oraz rezerwowania lotów po tym terminie.

Według wiceszefa Ministerstwa Spraw Zagranicznych (MSW) Marcin Przydacz na antenie Polskiego Radia 24 powiedział, że grupa Polaków zainteresowanych powrotem do kraju rośnie.

Wczoraj rzeczywiście podawałem, że jest to 18 tysięcy, dziś na godzinę 7 rano mamy już 30 tysięcy zgłoszeń - 30 tysięcy naszych rodaków znajdujących się poza granicami kraju potrzebuje pomocy w przedostaniu się na powrót do swojego domu

Marcin Przydacz

Wyraził nadzieję, że w najbliższych dniach po kilkanaście samolotów będzie leciało po Polaków za granicę.

Podał też, że najwięcej polskich obywateli, którzy zgłaszają chęć powrotu do kraju, jest w Wielkiej Brytanii, dlatego w pierwszej kolejności uruchomione zostały samoloty do Londynu. Przydacz zaapelował też, by ci, którzy mają taką możliwość, wracali do Polski samochodami.

Zobacz także

LOT do domu. Ile kosztują bilety?

Za powrót do Polski specjalnymi lotami organizowanym przez LOT podróżujący zapłacą zryczałtowaną stawkę.

Jej wysokość będzie zależała od kierunku, z którego realizowany będzie przelot: 400 – 800 zł w granicach Europy i 1600 – 2400 zł za przelot dalekiego zasięgu. Pozostałą kwotę dopłaci polski rząd.

Jak podało Ministerstwo Spraw Zagranicznych, razem z obywatelami Polski wylądować na terenie naszego kraju będą mogli także uprawnieni do tego cudzoziemcy, czyli: małżonkowie obywateli polskich, dzieci obywateli polskich, osoby posiadające Kartę Polaka i osoby posiadające prawo stałego lub czasowego pobytu na terenie RP lub pozwolenie na pracę.

Załoga statku, która wykonuje czynności zawodowe, nie będzie objęta kwarantanną – wynika ze zmiany wprowadzonej do rozporządzenia ministra zdrowia ws. ogłoszenia stanu epidemicznego. Kwarantannę będą musieli natomiast przejść polscy marynarze, którzy zejdą ze statku po zakończeniu kontraktu.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP