Zamknij

Kwota wolna od podatku. Ile wynosi obecnie i co proponuje PiS?

10.03.2021 18:02
Nowy ład i wyższa kwota wolna
fot. Adam Jastrzebowski/REPORTER/East News

Prawo i Sprawiedliwość szykuje program pod hasłem Nowy Ład. Rząd chce obniżyć podatki m.in. poprzez wzrost kwoty wolnej. Ta mogłaby wynieść nawet 30 tys. zł.

Kwota wolna od podatku pozwala zaoszczędzić przy rocznym rozliczeniu PIT. Obecnie podatku dochodowego nie zapłacą ci, którzy zarabiają 8 tysięcy złotych rocznie.

W serwisie OKO.press czytamy, że w ramach Nowego Ładu rząd może zwiększyć tę kwotę do 30 tys. zł. Co na to politycy?

Kwota wolna od podatku. Ile dziś wynosi i co proponuje PiS?

Kwota wolna od podatku, to jak sama nazwa wskazuje, zarobki zwolnione z PIT. Kwota ta przez lata nie zmieniała się, choć pensje Polaków rosły. W latach 2009-2016 kwota wolna od podatku wynosiła 3019 złotych. Później kwota ta sukcesywnie rosła. Najpierw odnotowano jej podwyżkę do 6600 złotych, później do 8 tysięcy złotych. Nie oznacza to jednak, że wszyscy Polacy mogą wyłączyć 8 tysięcy złotych ze swojej rocznej pensji z PIT.

Kwota wolna od podatku ma charakter degresywny tj. maleje wraz ze wzrostem dochodów. Im więcej zarabiamy, tym mniejsza kwota zwolniona jest z podatku. Nic nie muszą płacić tylko ci, którzy nie zarobili więcej niż 8 tys. zł w skali roku. Przy wyższych pensjach kwota wolna proporcjonalnie spada. Ci, którzy zarabiają więcej niż 127 tys. zł w ogóle nie są zwolnieni z PIT i muszą zapłacić podatek od całości dochodów.

Efekt? Podwyżkę kwoty wolnej w największym stopniu odczuli ci, którzy zarabiają najmniej, zaś dla Polaka z „klasy średniej” podwyżka była niezauważalna. Sytuacja zmieni się, jeśli dochód zwolniony z podatku faktycznie sięgnie 30 tys. złotych.

Jest to na tyle znacząca podwyżka, że osoby zarabiające około 2500 zł brutto miesięcznie w ogóle nie zapłaciłyby podatku. Według danych GUS sprzed roku, pensję minimalną otrzymuje około 1,5 mln Polaków, którzy mogliby być zwolnieni z PIT. Pozostali zapłacą podatek, ale po podwyżce kwoty wolnej będzie on skromniejszy.  

Podwyżka kwoty wolnej. Co na to politycy?

Gdyby PiS zrealizował postulat zwiększenia kwoty wolnej, mógłby liczyć na poparcie ze strony Porozumienia. Szef ugrupowania Jarosław Gowin zadeklarował, że jest zwolennikiem tego pomysłu. Jak mówił podczas konferencji prasowej, zawsze był za obniżaniem podatków, a podwyżka kwoty wolnej do tego właśnie zmierza.

- Jeśli chodzi o podniesienie kwoty wolnej od podatku, to bez przesądzania o tym, czy to rozwiązanie się znajdzie w Nowym Ładzie, czy nie, mogę zadeklarować, że od samego początku mojej obecności w polityce, a więc od przeszło piętnastu lat, jestem zdeklarowanym zwolennikiem obniżania podatków, a więc tym samym i podniesienia kwoty wolnej od podatku – podkreślił Gowin.

Program Nowy Ład skomentowała też w rozmowie z Radiem ZET Barbara Nowacka z Koalicji Obywatelskiej. Posłanka zauważyła, że propozycje w tym programie nie są pomysłami Prawa i Sprawiedliwości. Wyższą kwotę wolną już wcześniej proponowała Platforma Obywatelska, zaś emerytura bez podatku (która także ma się w nim znaleźć) to postulat Polskiego Stronnictwa Ludowego.

- Mateusz Morawiecki zajmuje się przeklejaniem slajdów Platformy Obywatelskiej do swojego programu. Zero kreatywności. Chciałabym tylko, żeby premier doprowadził to do końca – skomentowała Nowacka.

RadioZET.pl/PAP