Zamknij

Rząd inwestuje w kolej. Podróże mają przebiegać sprawniej i szybciej

Olga Papiernik
27.09.2018 13:11
kolej
fot. Roman Fox on Unsplash

Program budowy nowych rozjazdów kolejowych poprawi bezpieczeństwo na kolei - powiedział w Szczecinie minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. W czwartek w stolicy Pomorza Zachodniego podpisano umowę na dofinansowanie z UE wymiany rozjazdów kolejowych.

- Dzięki temu projektowi (zabudowie nowych rozjazdów kolejowych - PAP) poprawimy bezpieczeństwo. (...) Jest to projekt, który może będzie znacznie bardziej widoczny przez mieszkańców naszego kraju aniżeli wiele innych, może nawet większych, które realizujemy. (...) Nieprzypadkowo spotykamy się w województwie zachodniopomorskim, bo niestety wiele takich rozjazdów wymaga remontu, wymaga modernizacji właśnie w województwie zachodniopomorskim - powiedział Kwieciński podczas briefingu.

- To jest projekt dla mieszkańców naszego kraju. Musimy dbać o bezpieczeństwo - dodał.

- Tutaj na Pomorzu Zachodnim zmienia się nie klimat, nie nastawienie, ale zmienia się realne podejście rządu do tego regionu, o którym kiedyś mówiło się "peryferyjny" - powiedział z kolei szef MSWiA Joachim Brudziński. - W końcu nadrabiamy dziesiątki lat zaniedbań. Za tą życzliwość i zrozumienie w pierwszej kolejności dziękuję panu premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, dziękuję moim kolegom z rządu, dziękuję panu ministrowi Jerzemu Kwiecińskiemu, panu ministrowi Andrzejowi Adamczykowi, bo w końcu zmienia się spojrzenie na nasz region - podkreślał.

- Na Pomorze Zachodnie wraca też to, co jest istotą polskiej racji stanu - rozumienie, że silne Pomorze Zachodnie – to są słowa śp. Lecha Kaczyńskiego – to polska racja stanu - dodał Brudziński.

Dyrektor departamentu wdrażania projektów Centrum Unijnych Projektów Transportowych Ewa Karasińska powiedziała, że realizacja projektu przyczyni się do likwidacji zagrożeń eksploatacyjnych na rozjazdach, w tym do zmniejszenia liczby wykolejeń. Projekt umożliwi też odwołanie istniejących ograniczeń prędkości i odtworzenie parametrów pierwotnych linii, jak również uniknięcie w przyszłości wprowadzenia kolejnych ograniczeń prędkości.

Poprawa bezpieczeństwa poprzez zabudowę nowych rozjazdów kolejowych o podwyższonym standardzie konstrukcyjnym – etap II - to projekt o wartości 214,5 mln zł netto, z czego dofinansowanie unijne to ok. 182 mln zł netto.

Projekt zakłada modernizację 245 rozjazdów - najwięcej w woj. wielkopolskim (ponad 62 sztuki), a w zachodniopomorskim - 42.

Inwestycja zapewnia niezawodne, płynne, bezpieczne kursowanie pociągów ze stałą prędkością do 120 km/h, a w niektórych lokalizacjach nawet do 160 km/h.

Dzięki nowym rozjazdom pociągi sprawnie zmieniają tor, np. przejeżdżają z toru głównego na tory boczne. Dla pasażerów oznacza to sprawniejsze, niekiedy szybsze podróże. Rozjazdy zostaną wyposażone w elektryczny system ogrzewania.

Od marca br. zamontowano już 120 nowych rozjazdów.

PAP/Kacper Reszczyński, Łukasz Pawłowski/OP