Zamknij

Rząd chce zbudować 100 tys. mieszkań do końca 2019 r.

Olga Papiernik
26.06.2018 09:47
plac budowy
fot. Bartlomiej Magierowski/EastNews

Liczę na to, że pierwsze wnioski o realizację inwestycji na podstawie specustawy mieszkaniowej będzie można złożyć jeszcze w tym roku - mówi w rozmowie z Dziennikiem Gazetą Prawną Jerzy Kwieciński, minister Inwestycji i Rozwoju.

Liczę na to, że pierwsze wnioski o realizację inwestycji na podstawie specustawy mieszkaniowej będzie można złożyć jeszcze w tym roku. To bardzo ambitny cel, ale nasz rząd już zrealizował wiele projektów, o których inni mówili, że "się nie da" - mówi gazecie minister Jerzy Kwieciński.

- Mamy jasny cel - uruchomić budowę 100 tys. mieszkań do końca 2019 r. na różnym etapie realizacji: w budowie i w przygotowaniu - mówi Kwieciński.

- Narodowy Program Mieszkaniowy zakłada wskaźnik 435 mieszkań na 1000 mieszkańców do 2030 r. Żeby go osiągnąć, trzeba wybudować ok. 2,5 mln lokali - wyjaśnia Kwieciński.

Zobacz także

- Prawdopodobnie 2 mln mieszkań powstanie w sektorze rynkowym - mieszkania deweloperskie, domy jednorodzinne budowane systemem gospodarczym. Część mieszkań powstanie w ramach pakietu "Mieszkanie plus" - informuje minister.

Kwieciński, dopytywany o program "Mieszkanie plus", wyjaśnia, że - kolejne inwestycje będą uruchamiane, np. na podstawie ostatnio podpisanych warunków umów inwestycyjnych z PKP, które pozwolą na zagospodarowanie działek o potencjale dalszych kilkunastu tysięcy mieszkań.

- Ponadto w ramach programów budownictwa komunalnego i społecznego czynszowego, w realizacji lub już oddane do użytkowania jest ok. 15 tys. mieszkań - zaznacza. - Inwestycje przyspieszą po wejściu w życie procedowanych właśnie ustaw - zapewnia Kwieciński.

PAP/OP