Zamknij

Kwarantanna narodowa. Czy będzie nowa pomoc dla gospodarki?

18.12.2020 15:23
Kwarantanna narodowa. Czy będzie nowa pomoc dla gospodarki?
fot. Krystian Maj/KPRM (ilustracyjne)

Będzie nowy program gospodarczy o znaczeniu inwestycyjnym i w obszarze służby zdrowia - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki, w rozmowie z portalem WP.pl. Zapewnił, że rząd ma pieniądze na pomoc gospodarce.

Kwarantanna narodowa ma w Polsce obowiązywać od 28 grudnia w całej Polsce. Zmiany w obostrzeniach ogłosił w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski. Do 17 stycznia zamknięte całkowicie będą hotele, stoki i galerie handlowe (poza aptekami czy sklepami spożywczymi). Te zapowiedzi wywołały krytykę wśród przedsiębiorców, i tak poszkodowanych z powodu dotychczasowych restrykcji.

Do tej sprawy odniósł się premier w rozmowie z portalem WP.pl. Poinformował, że deficyt budżetu państwa po listopadzie to 13,2 miliardów złotych, natomiast za cały rok wyniesie mniej niż 100 miliardów złotych. - Mamy spory bufor, ponieważ już na listopad spodziewaliśmy się kilkudziesięciu miliardów deficytu. Będziemy prefinansować część wydatków na rok 2021 - stwierdził szef rządu.

Morawiecki zapowiada nowy ład gospodarczy

Na pytanie, jakiego wzrostu PKB spodziewa się w tym roku, odparł, że ostatnie uderzenie koronawirusa w listopadzie i grudniu jest na tyle potężne, że prognozy spadku PKB o ok. 2 procent "trzeba odłożyć do szuflady". - Raczej należy się spodziewać spadku między 3 a 4 procent, bo zawieszenie działania dla ponad 30 branż, które cierpią mocno z powodu COVID-19 - i których cierpienie chcemy przynajmniej częściowo zrekompensować środkami krajowymi - to poważny uszczerbek dla gospodarki - przyznał premier.

Zobacz także

Jego zdaniem w przyszłym roku - jeśli uporamy się z koronawirusem w II lub najpóźniej do III kwartału - gospodarka będzie mogła wrócić do normalności, a wzrost PKB będzie oscylował wokół 4 proc. lub więcej.

W sytuacji szoku płynnościowego, zasililiśmy firmy w płynność. Szok popytowy kompensujemy ogromnymi programami inwestycji lokalnych, drogowych i energetycznych. Szok podażowy minimalizujemy poprzez ułatwienia dla biznesu, zmiany w łańcuchach produkcyjnych i nowe perspektywy inwestycyjne

Mateusz Morawiecki

Poinformował też, że w najbliższych tygodniach chce przedstawić zręby nowego programu gospodarczego. - W ramach Nowego Ładu chcemy zaadresować główne problemy, które wyłaniają się już w tym świecie pocovidowym dotyczące, chociażby modernizacji gospodarki - w takim wymiarze, którego do tej pory nie doświadczyliśmy. To będzie program o ogromnym znaczeniu inwestycyjnym, ale także w obszarze służby zdrowia, mieszkaniowym. Program ten będzie poprzedzony wieloma spotkaniami i debatami ze stroną społeczną i z przedsiębiorcami - oświadczył.

Zobacz także

Wyjaśnił, że chodzi m.in. o zachęty do tego, żeby "świat transatlantycki integrował różne ogniwa produkcyjne i strukturalne". - Do tego należy przenoszenie do Polski czy Europy Centralnej różnych części łańcucha dostaw i produkcji, ale także ogromne inwestycje w ochronę zdrowia i nowoczesną edukację - mówił.

Zapowiedział też znaczące inwestycje w infrastrukturę energetyczną i w czyste powietrze. - Będziemy namawiać samorządy do tego, by przestały betonować miasta i tworzyły zielone strefy. No i nie zapominajmy o rozwoju energetyki jądrowej - zaznaczył.

RadioZET.pl/PAP/WP.pl