Zamknij

Dobrowolna kwarantanna to brak wynagrodzenia

16.10.2020 08:07
Kwarantanna domowa a wynagrodzenie. Kiedy pracownik traci pensje?
fot. myboys.me/Shutterstock (ilustracyjne)

Dobrowolna kwarantanna oznacza brak pensji - podała "Rzeczpospolita". Sytuacja wygląda zupełnie inaczej, kiedy pracownik na etacie otrzyma zwolnienie lekarskie.

Pandemia koronawirusa zbiera coraz większe żniwo w Polsce. Tylko w czwartek resort zdrowia poinformował o 8099 nowych zakażeniach wirusem SARS-CoV-2 i 92 ofiarach śmiertelnych (w tym osoby z "chorobami współistniejącymi"). W odpowiedzi na te dane rząd ogłosił nowe obostrzenia w strefach żółtych i czerwonych. Premier Mateusz Morawiecki zaapelował do Polaków, aby pozostali w domach i ograniczali do minimum wychodzenie na zewnątrz czy interakcje z innymi ludźmi.

Na te apele odpowiadają również pracownicy, którzy nie chcą narażać siebie i innych na ryzyko zakażenia koronawirusem. - W razie jakiegokolwiek podejrzenia infekcji wirusowej zatrudnieni są proszeni o pozostanie w domu - mówiła mec. Agata Mierzwa, adwokat, partner w kancelarii DZP, w rozmowie z dziennikiem "Rzeczpospolita".

Kwarantanna na życzenie bez pensji

W takiej sytuacji pracownik, jeśli ma objawy chorobowe, powinien zgłosić się do lekarza. Ten, jeśli potwierdzi infekcję, wystawi choremu płatne zwolnienie od pracy. Co jednak w sytuacji, kiedy pracownik zostanie skierowany na kwarantannę? W momencie, kiedy coraz więcej firm przechodzi na pracę zdalną, izolacja spowodowana możliwym kontaktem z osobą zakażą nie oznacza automatycznego zwolnienia z codziennych obowiązków.

Zobacz także

- Moim zdaniem decyzja należy tu do pracodawcy, bo pracodawca osobie na kwarantannie, która przecież nie jest chora, zawsze może polecić wykonywanie pracy odpowiadającej jej kwalifikacjom, nawet niekoniecznie taką, jaką wykonuje na co dzień - dodała mec. Mierzwa.

Gazeta przypomniała, że "większość z 12 mln zatrudnionych na etatach nie ma jednak możliwości pracy zdalnej, bo wykonuje swoje obowiązki w konkretnym miejscu i czynności, których nie sposób przenieść do wirtualnej rzeczywistości".

Mogą oni zachować pełne wynagrodzenie tylko dzięki zwolnieniu lekarskiemu lub decyzji inspektora sanepidu o skierowaniu na kwarantannę. Jednak dobrowolne podjęcie kwarantanny oznacza utratę zarobków, bo nie mogą w tym czasie wykonywać swoich stacjonarnych obowiązków.

Zobacz także

"Dzieje się tak, gdy okaże się, że w czasie weekendowych spotkań ze znajomymi mieli oni kontakt z osobami, które zostały później zdiagnozowane jako chore na koronawirusa. Do czasu wyjaśnienia, czy doszło do transmisji koronawirusa, nikt nie chce ryzykować, że przyniesie chorobę do pracy i zarazi nim inne osoby" - wyjaśniła "Rz".

Jeśli pracownik nie świadczy pracy, bo sam podjął taką decyzję w związku z ryzykiem zakażenia koronawirusem, to moim zdaniem nie ma podstaw do wypłaty mu wynagrodzenia

Agata Mierzwa

Te problemy można rozwiązać zgłaszając swoją kwarantannę do Sanepidu. Pracownicy jednak się na to nie decydują, ponieważ oficjalna kwarantanna wiąże się z szeregiem niedogodności, jak obowiązek podawania miejsca pobytu policji czy objęcie kwarantanną członków rodziny.

RadioZET.pl/Rzeczpospolita