Zamknij

Kwarantanna dla medyków zniesiona. Brakuje rąk do pracy

03.11.2020 17:59
Medycy zwolnieni z kwarantanny
fot. PAP/Andrzej Grygiel

Medycy zamiast na kwarantannę, pójdą do pracy. Zmiana przepisów, o której poinformował rząd, ma pomóc w rozwiązaniu problemów kadrowych w służbie zdrowia.

Koronawirus paraliżuje pracę szpitali. Z dnia na dzień zakażeń przybywa, a wolnych łóżek i respiratorów jest coraz mniej. Bolączką służby zdrowia jest dziś także brak rąk do pracy.

Medyków potrzeba nie tylko w już istniejących placówkach, ale i w szpitalach polowych, których na mapie Polski będzie coraz więcej. Rząd ma pomysł, jak załatać dziury kadrowe.

Medycy zwolnieni z kwarantanny

W Dzienniku Ustaw pojawiło się rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 2 listopada 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Chodzi o antycovidowe rozporządzenie, które nakłada na osoby mające kontakt z zakażonymi obowiązek tymczasowej izolacji. Nowelizacja tych przepisów zdejmuje z medyków obowiązek odbycia kwarantanny w takim przypadku.

Rozporządzenie ws. kwarantanny dla medyków
fot. Dz.U

Do tych zmian odniósł się dziś podczas konferencji prasowej szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk. -W nocy zostały zmienione przepisy, w taki sposób, że personel medyczny zostaje zwolniony z kwarantanny – mówił polityk.

Personel medyczny, dzięki szybkim testom na obecność koronawirusa, nie będzie podlegał kwarantannie 

Michał Dworczyk

- Po tej decyzji personel medyczny nie będzie podlegał kwarantannie, dzięki możliwości wykonywania szybkich testów antygenowych. Praktycznie codziennie przed przystąpieniem do pracy, jeśli będzie taka potrzeba, pracownicy będą mogli być weryfikowani - dodał.

Zobacz także

O skali problemów kadrowych świadczą statystyki, które przywołał Dworczyk.

Jak poinformował, do tej pory na kwarantannie przebywało ponad 30 tysięcy osób z personelu medycznego. – To ogromny ubytek w skali całej służby zdrowia – mówił Dworczyk.

RadioZET.pl/PAP