Zamknij

Kwarantanna a praca zdalna. Minister zdrowia o zmianach

19.10.2020 15:32
Kwarantanna a praca zdalna. Minister zdrowia o zmianach
fot. Syda Productions/Shutterstock (ilustracyjne)

Praca zdalna na kwarantannie powinna zostać umożliwiona - podkreślił minister zdrowia Adam Niedzielski. Do tej pory taka możliwość nie była dopuszczona prawnie.

Pandemia koronawirusa weszła w II falę zakażeń. Tylko w poniedziałek resort zdrowia odnotował kolejne 7482 zakażenia wirusem SARS-CoV-2 oraz następne 41 ofiary śmiertelne (w tym osoby z "chorobami współistniejącymi"). Ponadto od 17 października aż 152 powiaty, w których mieszka około 70 proc. Polaków, zostały objęte czerwoną strefą. To oznacza szereg obostrzeń, jak zakaz organizacji wesel i zamknięte siłownie.

W związku z rosnąca liczbą zakażonych, coraz więcej osób jest na kwarantannie kontrolowanej przez Sanepid i inne służby. Okazuje się, że rząd planuje zmienić prawy, aby osoby znajdujące się na kwarantannie mogły wykonywać prace zdalną.

Praca zdalna na kwarantannie

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski zaznaczył, że po minionym weekendzie blisko 300 tys. osób przebywa na kwarantannie.

Zobacz także

- Chcielibyśmy, żeby te osoby mogły mieć możliwość pracy, bo na razie takiej możliwości nasze ustawodawstwo i przepisy nie przewidywały - dodał Niedzielski.

W ubiegłym tygodniu "Rzeczpospolita" alarmowała, że dobrowolna kwarantanna podjęta przez pracownika może oznaczać brak możliwości otrzymania wynagrodzenia. Sytuacja wygląda nieco inaczej, jeśli pracownik otrzyma zwolnienie lekarskie. Uprawnia ono do otrzymywania zasiłku chorobowego. 

Jeszcze przed rekonstrukcją rządu minister rodziny (wówczas jeszcze odpowiedzialna za sektor pracy - obecnie odpowiada za niego minister rozwoju Jarosław Gowin) Marlena Maląg zapowiadała wpisanie do Kodeksu pracy pojęcia pracy zdalnej. Do tej pory w prawie znajduje się tylko sformułowanie telepracy, ale nie wypełnia ono w pełni sytuacji milionów polskich pracowników, którzy z powodu pandemii muszą pracować poza zakładem pracy.

Zobacz także

- Apeluję do wszystkich Państwa - kto może zminimalizować zakres kontaktów społecznych, kto może zostać w domu, kto może świadczyć pracę zdalnie, niech to zrobi. Chrońmy seniorów - podkreślił w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.

RadioZET.pl/PAP