Zamknij

Kurs franka wciąż rośnie. „Raty najwyższe od uzyskania kredytu”

22.11.2021 12:17
demontracja przeciwko kredytom we frankach
fot. Mariusz Gaczynski/East News

Złoty systematycznie robi się coraz tańszy. Kurs franka szwajcarskiego osiągnął już poziom 4,5 zł, a to wyjątkowo zła wiadomość dla osób spłacających kredyt w tej walucie. Tak wysokich rat do oddania jeszcze w historii nie było.

Frankowicze mają kolejny powód do zmartwień: złoty systematycznie traci na wartości wobec innych walut, a według ekspertów to jeszcze nie koniec osłabiania się polskiego pieniędza. To po część efekt wysokiej inflacji, wynoszącej 6,8 procent. Drożyzna zawitała nie tylko do sklepów, lecz także do kantorów i banków.

Tak wysokich rat jak obecnie osoby, które zaciągnęły kredyt we frankach jeszcze nie musiały spłacać. Eksperci mają dla frankowiczów hiobowe wieści: to najprawdopodobniej nie koniec deprecjacji złotego.

Frank szwajcarski po 4,5 zł. Frankowicze zapłacą najwyższe raty w historii

Każde wahania kursu franka szwajcarskiego ma ogromny wpływ na wysokość kwoty kredytu zaciągniętego w tej walucie oraz kwotę raty, jaką spłacić trzeba będzie w danym miesiącu. Od początku pandemii frank był droższy niż 4 zł, w listopadzie 2021 przebił zaś granicę 4,5 zł.

Co dokładnie taki wzrost kursu oznacza dla spłacających kredyty frankowe? Jarosław Sadowski, główny analityk Expander Advisors, nie ma dobrych wiadomości.

Jeśli obecny kurs franka utrzyma się na takim poziomie, to niemal wszyscy frankowicze zapłacą najwyższą ratę w historii.

Jarosław Sadowski

Analitycy Expandera zaprezentowali konkretne wyliczenia dla przeciętnego kredytu: 300 000 zł pożyczonych na 30 lat. Rata do spłaty w przypadku frankowiczów wzrosła w ostatnich 6 miesiącach z 1834 zł do 2022 zł.

Rata analogicznego kredytu zaciągniętego w złotych to obecnie 1336 zł – kwota ta z powodu dwukrotnych podwyżek stóp procentowych wzrosła w ciągu ostatnich dwóch miesięcy o około 200 zł.

Analitycy spodziewają się, że stopy będą dalej podwyższane - gdyby WIBOR 6M wzrósł do 3 procent, to rata wynosiłaby już 1 435 zł.

RadioZET.pl/Business Insider Polska/Expander