Zamknij

Kurierzy docenieni w pandemii. Zarobki sięgają już 8000 zł

03.12.2020 08:18
dostawca posiłków Uber Eats
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Dowożenie posiłków i internetowych zakupów stało się w pandemii wyjątkowo intratne. Ruch w branży wzrósł znacznie, tak jak i zarobki, które sięgają już nawet 8000 zł.

Koronawirus zatrzymał ludzi w domach, którzy zamknięci w czterech ścianach postawili na kupowanie przez sieć i zamawianie dań na wynos. W rezultacie ruch z paczkami porównywalny ze świątecznym szczytem 2019 roku w czasie pandemii stał się codziennością.

Ma to wpływ na zarobki kurierów, którzy stali się wyjątkowo ważni dla gospodarki. Najlepsi z nich potrafią w ciągu jednego dnia zarobić 300 zł, a i w oficjalnych ogłoszeniach szukających pracowników coraz częściej spotyka się informacje o wynagrodzeniu sięgającym 8000 zł.

Kurierzy zyskali na pandemii. Coraz wyższe zarobki w branży

Branża gastronomiczna walczy o życie, korzystając z danej im przez rząd możliwości oferowania posiłków na wynos. Z takiej możliwości korzysta coraz większa liczba Polaków, część z nich jako z wygodnego sposobu na zapewnienie sobie obiadu, część zaś chcąc pomóc ulubionym restauracjom przetrwać czas lockdownu.

Zobacz także

W rezultacie w miastach zaroiło się od dostawców. Ich usługi nie są tak do końca wymarzonym ratunkiem dla branży gastronomicznej, która narzeka na wysokie koszty dostawy, sięgające 30 procent wartości zamówienia. Dzięki niej kurierzy mogą naprawdę sporo zarobić. Lub dorobić, bo wejście w biznes jest wyjątkowo proste, a godziny pracy zależą od woli i chęci pracownika.

Jak dużo można zarobić? Sprawdził to Business Insider Polska, który przepytał działające w Polsce przedsiębiorstwa oferujące usługi dostawy. Uber Eats zadeklarował, że zarobki kuriera zależą między innymi od przemierzonego dystansu oraz liczby zamówień dostarczonych w danym czasie, współpracownicy mogą także liczyć na dodatkowe bonusy.

Zobacz także

Pracę można podjąć na podstawie bezpośredniej umowy z Uber Eats, o ile ma się zarejestrowaną działalność gospodarczą, lub podpisując umowę z jednym z partnerów przedsiębiorstwa. Według zapewnień na stronie jednego z nich, dzienny zysk z dostaw posiłków może sięgać 300 zł, a w czasie miesiąca na konto wpłynąć może 7000 zł.

Danymi dotyczącymi warunków pracy podzielił się także Michał Dubisz, Country Manager Bolt Food w Polsce.

Kurierzy otrzymują wynagrodzenie za każdą zrealizowaną dostawę. Na wynagrodzenie składa się czas spędzony na platformie, a także liczba zamówień zrealizowanych przez godzinę. Kurierzy samochodowi zazwyczaj robią więcej zamówień na godzinę, ale ponoszą koszty eksploatacji pojazdu; kurierzy rowerowi robią nieco mniej zamówień na godzinę, ale koszt transportu jest niższy.

Michał Dubisz

Jasna deklaracja co do kwot zarabianych przez kurierów nie padła, kwoty jednak muszą być konkurencyjne do tych oferowanych przez rywala z branży.

Zobacz także

Pandemia przyniosła także wyraźny wzrost zapotrzebowania na kurierów dowożących zakupy zamawianie przez internet. Walcząca o pracowników branża wprowadza ciekawe rozwiązania płacowe, o których opowiedział Rafał Nawłoka, prezes zarządu DPD Polska.

DPD rekrutuje i szkoli dodatkowych podwykonawców już od września. Stałym współpracownikom zapewnia gwarantowany obrót, wiele benefitów takich, jak dodatek rodzinny 700+ zwany becikowym, rabaty na zakup opon, korzystną ofertę na zakup karty sportowej i opieki medyczną w prywatnej sieci przychodni czy dostęp do różnorodnych szkoleń. Kurierzy mają elastyczny czas pracy. Ich zarobki uzależnione są od wielu czynników, takich jak liczba doręczanych paczek, ich rodzaj, a także obsługiwany rejon.

Rafał Nawłoka

Zarobki? W przypadku DPD ogłoszenia mówią o 3500 – 4500 zł plus premia od obrotu. InPost z kolei szukając przewoźnika przesyłek kurierskich lub kuriera kierowcy kusi wynagrodzeniem w wysokości 6000-8000 zł brutto.

RadioZET.pl/Business Insider Polska