Zamknij

Kupujesz auto z zagranicy? Od dzisiaj możesz sprawdzić historię pojazdu

Olga Papiernik
15.01.2018 10:10
Kupujesz auto z zagranicy? Od dzisiaj możesz sprawdzić historię pojazdu
fot. Adam Staśkiewicz/East News

Od poniedziałku usługa Historia Pojazdu została rozszerzona o zagraniczne auta, które jeszcze nie znalazły się w Centralnej Ewidencji Pojazdów, a np. już są oferowane do sprzedaży - poinformowało Ministerstwo Cyfryzacji w komunikacie.

Zobacz także

"Na portalu historiapojazdu.gov.pl od niemal miesiąca nabywcy i właściciele samochodów importowanych z rynku wtórnego wybranych krajów europejskich oraz USA i Kanady mogą sprawdzić ich przeszłość" - przypomniał resort.

"Do tej pory jednak w systemie widoczne były pojazdy sprowadzone z zagranicy i już zarejestrowane w Polsce. Od dzisiaj usługa zostaje rozszerzona o zagraniczne auta, które jeszcze nie znalazły się w Centralnej Ewidencji Pojazdów, a np. już są oferowane do sprzedaży" - czytamy.

Zagłosuj

Czy skorzystałeś/aś już z portalu historiapojazdu.gov.pl?

Liczba głosów:

Jak dodano, usługa jest bezpłatna. "Aby z niej skorzystać musisz zalogować się za pomocą profilu zaufanego (eGO). Chodzi o to, by zabezpieczyć zewnętrzny system przed hurtowym pozyskiwaniem z niego danych, a jednocześnie zapewnić dostęp indywidualnym kupującym. Przygotuj też numer rejestracyjny oraz VIN interesującego Cię auta, a także datę pierwszej rejestracji" - wskazano.

Możliwość sprawdzenia pojazdu sprowadzonego z zagranicy to - jak dodano - kolejne udogodnienie dla obywateli w ramach Programu CEPiK 2.0.

"Jeśli wybrany przez nas samochód jest w bazie zagranicznej, to w zakładce - Dane zagraniczne - zobaczymy informacje w siedmiu kategoriach: kradzież, złomowanie, powypadkowy, uszkodzony, "przekręcony" licznik, niedopuszczony do ruchu, służył jako taxi" - wyjaśniono w komunikacie.

Jak zaznaczono, "w przypadku potwierdzenia danej kategorii, w systemie pojawi się alert zaznaczony czerwonym wykrzyknikiem". "Jeśli pojazdu nie ma w bazie zagranicznej, system również nas o tym poinformuje - na ekranie wyświetli się stosowna informacja tekstowa" - dodano.

Autorzy komunikatu uzupełnili, że obecnie historia pojazdu umożliwia sprawdzenie aut pochodzących z wybranych krajów europejskich (m.in. z Francji, Belgii, Holandii, Włoch, Szwecji) a także z USA i Kanady.

Według MC serwis historiapojazdu.gov.pl wystartował w czerwcu 2014 r. i od momentu uruchomienia cieszy się ogromną popularnością wśród potencjalnych nabywców używanych aut, którzy weryfikują ich przeszłość.

PAP/Łukasz Pawłowski/OP